To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Procesy regionalizacji
We współczesnym świecie gospodarki się scalają, ale nie są już prostą sumą, bo w efekcie synergii powstaje nowa jakość. Integracja gospodarcza nie zachodzi z dnia na dzień, odbywa się w kilkuletnich etapach. Współpraca zachodzi w regionach ze względu na różnego rodzaju tożsamość. Integracja ekonomiczna jest widziana jako droga jednokierunkowa - nie można już cofnąć tego procesu z punktu widzenia ekonomicznego(z punktu widzenia politycznego z każdej struktury można wystąpić).
Integracja gospodarcza - proces zacieśniania więzi pomiędzy pierwotnie autonomicznymi gospodarkami narodowymi. Prowadzi do powstania trwałych powiązań ekonomicznych i wewnętrznych zmian strukturalnych(scalanie gospodarek). Gospodarki uzależniają się od siebie i stopniowo tworzą dopełniającą się całość. Proces ten zachodzi w skali globalnej, ale szczególnie zaawansowany jest w regionach międzynarodowych.
Globalizacja i regionalizacja są wiodącymi tendencjami w SM, powiązane ze sobą. Regionalizacja to ograniczona w przestrzeni globalizacja, na pewnym fragmencie kuli ziemskiej. Inni twierdzą, że oba te procesy funkcjonują obok siebie, że są to inne elementy. Oba z pewnością są to nowe zjawiska. Początki regionalizacji sięgają XIX w., rozwinęła się w II połowie XX.- początkowe jej fazy różnią się od obecnej postaci.
Z integracją gospodarczą mamy do czynienia przede wszystkim od końca II wojny światowej, choć są i umowy starsze a obowiązujące do dziś, np. unia celna Francji i Monako z 1865 r., unia celna między Szwajcarią i Lichtensteinem z 1923 r.
Pierwsze ugrupowania integracyjne:
1834 - Niemiecki Związek Celny(początki jednoczenia państwa niemieckiego, zniesienie stawek celnych między sobą i unia walutowa)
1865 - unia celna Francji i Monako
1865 - Unia Łacińska(Belgia, Francja, Włochy, Szwajcaria - unia walutowa)
1873 - Skandynawska Unia Walutowa(Dania, Norwegia, Szwecja)
1919 - Polska, Wolne Miasto Gdańsk(unia celna)
1921 - Belgia, Luksemburg(pierwsza i jedyna unia gospodarcza, szerszy zasięg współpracy)
1923 - Szwajcaria, Lichtenstein(unia celna)
Cechy pierwszych ugrupowań:
Położenie w Europie
Brak rozwiniętej struktury organizacyjnej(luźna, niesformalizowana struktura, 1-2 organów)
Brak osobowości prawno międzynarodowej(nie mogły w imieniu swoich członków zaciągać zobowiązań)
Nastawienie na stosunki wzajemne między stronami, bez wspólnego stanowiska wobec świata zewnętrznego(współpraca między sobą nie decydowała o relacjach z innymi państwami)
Ograniczony zakres materialny integracji(tylko handel lub waluta)
Niewielki zasięg terytorialny(subregionalne, zazwyczaj dwustronne)
(…)
… porozumienia różnią się od siebie. Obecnie nie ma regionu wyłączonego z tych procesów, gdyż dla integracji nie ma znaczenia poziom rozwoju gospodarczego.
Główne strefy wolnego handlu:
NAFTA
EU-CARICOM(Wspólnota Karaibska)
ALADI(Stowarzyszenie Integracji Latynoamerykańskiej)
CEFTA
ECOWAS(Wspólnota Gospodarcza Państw Zachodnioafrykańskich)
ASEAN+3
GAFTA
Przesłanki integracji:
1). Gospodarczo - społeczne:
wzrost…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)