To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1.Proces technologiczny-dobór fizykochemicznych reakcji chemicznych
Ocena jakościowa -Kierunek reakcji chemicznych
Wpływ różnych czynników (t, p, c) na położenie równowagi opierają się na prawie działania mas oraz regule przekory Le Chateliera- Brauna. Według tej reguły zmiany położenia równowagi układu znajdującego się w stanie równowagi następują w takim kierunku, który spowoduje zmniejszenie się wpływ dokonanej zmiany. Na przykład doprowadzenie do kładu ciepła, a więc podwyższenie temperatury układu, wywołuje przesunięcie się położenia równowagi w kierunku odpowiadającym reakcji endotermicznej, zużywającej ciepło, a więc przeciwdziałającej wzrostowi temperatury układu. Z kolej dla reakcji amoniaku
N2 + 3H2 = 2 NH3 Podwyższenie ciśnienia spowoduje przebieg reakcji w kierunku związanym ze zmniejszeniem objętości.
Ocena ilościowa
Ilościowe określenie zmian położenia równowagi w zależności od temperatury, ciśnienia i stężeń początkowych jest bardziej skomplikowane. W przypadku reakcji przebiegających między gazami potrzebna jest znajomość stałej równowagi Kp.
Stała równowagi jest związana ze zmianą entalpii swobodnej reakcji relacją:
Na podstawie funkcji entalpii swobodnej możemy sklasyfikować reakcje pod względem samorzutności przebiegu w sposób następujący:
ΔH 0 - reakcja egzotermiczna, ze wzrostem temperatury rośnie wartość stałej równowagi, a więc i stopień przemiany, reakcja samorzutna, uprzywilejowana, praktycznie nieodwracalna.
ΔH 0
ΔG lnKp lnKp T
ΔG
ΔH
(…)
…)
katalizatory ( jako czynnik obniżające energię aktywacji reakcji, a wskutek tego umożliwiające jej przeprowadzenie w niskiej temperaturze , aby położenie równowagi było jeszcze w wystarczającym stopniu przesunięte w stronę pożądanych produktów reakcji)
rozwinięcie powierzchni reagentów
podwyższenie stężenia reagentów i usuwanie produktów reakcji
5.
Opracowanie procesu technologicznego w skali przemysłowej…
… ochrony środowiska.
6.
W procesach periodycznych poszczególne fazy procesu przebiegają kolejno w tym samym aparacie lub zespole aparatów. W aparaturze ciągłej każdy proces jednostkowy przebiega w oddzielnym aparacie .W każdym miejscu aparatury przebiega stale ten sam proces i panują w zasadzie te same warunki przepływu, temperatury, ciśnienia i stężenia reagentów. W instalacjach o rchu ciągłym każdy z aparatów musi być zdolny do ciągłego ruchu ponadto wielkość poszczególnych aparatów musi być tak dobrana, aby czas operacji był jednakowy.
Procesy periodyczne (okresowe) i ciągłe.
Procesy periodyczne (okresowe)
Procesy ciągłe
1) Surowce wprowadza się i produkty wyprowadza się porcjami (szarżami).
2) W czasie opróżniania i napełniania proces ulega przerwaniu.
3) Operacje i procesy jednostkowe przebiegają…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)