Proces negocjacji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces negocjacji - strona 1 Proces negocjacji - strona 2

Fragment notatki:

Proces negocjacji Negocjujemy ponieważ chcemy zaspokoić swoje potrzeby. Negocjacje, a w szczególności porozumienie, są jedynie środkiem, za pomocą którego chcemy załatwić pewne sprawy, zrealizować swoje interesy. Rezultatem negocjacji zakończonych porozumieniem jest złożenie sobie przez strony obietnic przyszłych zachowań, prowadzących do wzajemnego zaspokojenia potrzeb. Celem negocjacji - o czym trzeba zawsze pamiętać - jest nie tylko uzyskanie obietnic, ale uzyskanie obietnic, które zostaną zrealizowane. Można powiedzieć, że negocjacje to proces osiągania porozumienia lub
proces podejmowania wspólnej decyzji lub
proces budowania consensusu ,
jako że wspólna decyzja w negocjacjach może zapaść jedynie w wyniku zgody wszystkich stron - nie można przecież przegłosować drugiej strony przez strony które uczestniczą w:
procesie komunikacji procesie uczenia się procesie argumentowania, perswazji procesie wywierania nacisków aby
uzyskać zaspokojenie swoich potrzeb Strony W negocjacjach mówimy raczej o stronach, niż o osobach, ponieważ kilka osób może "mówić jednym głosem" i wspólnie odpowiadać za realizację danego porozumienia. Pojęcie strony wymaga dookreślenia jako, że można je dwojako rozumieć.
* Strony konfliktu wyznaczone strukturą problemu, którego rozwiązanie jest celem negocjacji. Trzeba brać pod uwagę także osoby lub grupy, które chociaż nie są reprezentowane przy stole negocjacyjnym, to są zainteresowane sposobem rozwiązania problemu i mogą obalić wynegocjowane porozumienie,
* Strony w negocjacjach wyznaczone zgodą na negocjowanie. Oprócz negocjujących osób lub zespołów trzeba w większości przypadków uwzględniać także tych, których reprezentują negocjatorzy; są to decydenci lub grupy nacisku, których akceptacja dla porozumienia jest warunkiem koniecznym realizacji podjętych w negocjacjach decyzji.
Nie da się określić stron konfliktu przed uzgodnieniem definicji konfliktu, który ma być rozwiązywany. Jeśli jakieś osoby lub grupy uznają, że wypracowane rozwiązanie zagraża ich interesom, staną się one stroną w nowym konflikcie (mimo, że strony definiujące konflikt nie uważały, że dane osoby czy grupy są weń uwikłane).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz