Proces indywidualizacji potrzeb

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces indywidualizacji potrzeb - strona 1 Proces indywidualizacji potrzeb - strona 2 Proces indywidualizacji potrzeb - strona 3

Fragment notatki:

26) Proces indywidualizacji potrzeb (prof. Obuchowski). Proces ten dzieli się na 3 fazy: - faza konkretyzacji potrzeby - organizm uczy się takich podstawowych zachowań, które zmierzają do przywrócenia stanu zachwianej równowagi w organizmie, np. potrzeba pokarmowa. Niezaspokojona potrzeba powoduje napięcie organizmu i chęć przywrócenia w nim równowagi,
- faza mentalizacji - polega na wprowadzeniu do świadomości treści potrzeby i uświadomieniu sobie, co trzeba robić by stan zachwianej równowagi przywrócić. Ta potrzeba staje się przedmiotem naszych procesów poznawczych,
- faza socjalizacji - polega na nauczeniu się takich sposobów zaspokajania potrzeb, które są zgodne z normami społecznymi (społecznym utożsamieniem i oczekiwaniami). Muszą być to sposoby dostosowane do środowiska, w jakim żyjemy.
Te 3 etapy prowadzą do ukształtowania się indywidualnego stylu, czy sposobu zaspokajania potrzeb.
Sytuacje społeczne mają wpływ na cały procesu indywidualizacji potrzeb. Uwarunkowania społeczne modyfikują rodzaje potrzeb, np. żywność. Potrzeba osiągnięć przejawia się tym, że jeżeli człowiek podejmując działania oczekuje jakiegoś wyniku - z góry przewiduje ten wynik. Osoby, które mają wysoką potrzebę osiągnięć to takie osoby, które w dzieciństwie były nagradzane, rzadko karane, łączy je duża więź z rodzicami, najczęściej były nagradzane za zadania spontaniczne, niezależne.
Potrzeba afiliacji - u człowieka występuje tendencja do przebywania wśród ludzi w sytuacjach lękotwórczych (wzrostu poczucia zagrożenia). Obecność innych ludzi zmniejsza albo redukuje występujący u innej jednostki lęk. Jako ludzie jesteśmy pod tym względem zróżnicowani - jedni muszą się do kogoś przytulić i to im pomaga, a inni w tej sytuacji pójdą się upić.
27) Co to jest potrzeba afiliacji i kto ją posiada Jedną z potrzeb psychicznych jest potrzeba afiliacji - jest dążenie jednostki do przebywania z innymi ludźmi w sytuacjach lękotwórczych. U osoby, która przeżywa stany lękowe w obecności innych ludzi - stany te łagodnieją, obecność innych zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa. Ludzie różnią się pod względem natężenia tej potrzeby. Potrzeba afiliacji charakteryzuje osoby, które w rodzinach były wychowywane jako pierworodne lub jedyne. Jeżeli dziecko przeżywa stany lękowe, to sama obecność mamy obniża ten lęk.
28) Jakich znasz frajerów to zjawisko występujące w więzieniu, zjawisko „drugiego życia” - jego elementem jest kodeks zachowań więziennych: zjawisko hierarchii więziennej (nieformalna struktura grupy) i zjawisko grypsery (swoistego języka i tatuaży - podkultura więzienna). Przejawia się to podziałem na „my” i „oni” oraz podziałem więźniów na ludzi i frajerów.

(…)

… i konsekwencja - jeśli ludzie angażują się w jakieś działanie, które uznają za swoje, to dalej postępują konsekwentnie,
społeczny dowód słuszności - to, jak zachowują się inni jest często podstawą naszej własnej decyzji,
lubienie i sympatia - ludzie mówią „tak” tym osobom, które lubią i znają; sympatie potęgują harmonijny wygląd i wspólne cechy,
autorytet - ludzie lubią podążać za autorytetami,
niedostępność…
… pokrótce koncepcję humanistyczną - 2 stanowiska wobec wiedzy psychologicznej (Kozielecki)
Przedstawiciele psychologii humanistycznej (Kozielecki)
Społeczeństwo kognitariuszy (Kozielecki)
Omów koncepcję behawiorystyczną (Kozielecki)
Omów koncepcję psychodynamiczną (Kozielecki)
Omów koncepcję poznawczą (Kozielecki)
Efekt „niskiej piłki” (Cialdini)
Jacy ludzie mogą być dla nas autorytetem? (Cialdini)
Reguła
… - skazani, którzy współpracują ze służbami więziennymi, policją i są na to dowody. Nie mają szans na awans.
3) cwele - to najgorsze określenia dla więźnia - to osoba, która sama zgodziła się na współżycie pełniąc rolę partnerki albo została zgwałcona. Cwel nigdy nie będzie człowiekiem.
29) Dolegliwości izolacji więziennej
Izolacja więzienna różnie wpływa na ludzi, u wielu występują głębokie zaburzenia…
… - życie więźnia jest regulowane przez regulamin i służbę więzienną; po latach pozbawiony jest własnej woli, ma problemy z załatwieniem jakiejkolwiek sprawy,
-pozbawienie kontaktów heteroseksualnych - powoduje wyrażanie zainteresowania homoseksualnego
- pozbawienie poczucia bezpieczeństwa, permanentny stan zagrożenia - nikt nie jest pewien swojej pozycji, niebezpieczeństwo pobicia, bycia zgwałconym, zmuszanie do współżycia homoseksualnego. Te dolegliwości prowadzą do ukształtowania się pewnego kodeksu więziennego, realizującego dwie zasady:
1) zasada wzajemnej współpracy więźniów - powstaje podział na „my i oni” (służba więzienna),
2) zasada odmowy jakiejkolwiek współpracy ze służbą więzienną - jeżeli więzień chce mieć pozytywne relacje z więźniami, nie może współpracować ze służbą więzienną.
30…
…, inteligencję, czy uprzejmość i decyduje o tym, jak widziany jest on przez innych. Zjawisko aureoli to reakcja na ludzi ładnych. Atrakcyjność fizyczna stanowić może źródło takiej właśnie aureoli. Osoby atrakcyjne silniej potrafią wpłynąć na nasze postępowanie i opinie. Drugim czynnikiem wpływającym na uległość i sympatię jest podobieństwo. Bardziej lubimy ludzi podobnych do nas i chętniej im ulegamy, sympatię…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz