Procedury oszczędnościowe i sanacyjne Obowiązki nałożone głównie na Radę Ministrów ze względu na niekorzystną relację kwoty państwowego długu publicznego w stosunku do PKB:
I próg - 50 - 55%, - procedura ostrożnościowa uchwalenie budżetu na następny rok, w którym relacja deficytu budżetu do dochodów budżetu nie może być wyższa niż analogiczna relacja z roku bieżącego.
II próg - 55 - 60% - to nie jest już w zasadzie procedura oszczędnościowa, tylko konieczność ustalenia przez Radę Ministrów „programu sanacyjnego”, określającego przyczyny tego stanu, program przedsięwzięć działających długofalowo, a nie doraźnie rozwiązujących problem i trzyletniej prognozy (czy da się nie tylko usunąć zagrożenie, ale i ustabilizować stan właściwy); dotychczas te procedury nie były stosowane, uchwalana ustawa budżetowa musi spełnić szereg wymagań (np. nie przewiduje się wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej)
III próg - 60% i więcej jedn. sekt. fin. pub. mają zakaz udzielania poręczeń i gwarancji, przedstawienie programu sanacyjnego, w projekcie ustawy budżetowej jednostek samorządu terytorialnego kwota wydatków jest równa lub niższa od kwoty dochodów
Przepisów o procedurach ostrożnościowych i sanacyjnych nie stosuje się w przypadku wprowadzenia:
1) stanu wojennego
2) stanu wyjątkowego na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
3) stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)