Procedury oszczędnościowe i sanacyjne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 2884
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procedury oszczędnościowe i sanacyjne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Procedury oszczędnościowe i sanacyjne Obowiązki nałożone głównie na Radę Ministrów ze względu na niekorzystną relację kwoty państwowego długu publicznego w stosunku do PKB:
I próg - 50 - 55%, - procedura ostrożnościowa  uchwalenie budżetu na następny rok, w którym relacja deficytu budżetu do dochodów budżetu nie może być wyższa niż analogiczna relacja z roku bieżącego.
II próg - 55 - 60% - to nie jest już w zasadzie procedura oszczędnościowa, tylko konieczność ustalenia przez Radę Ministrów „programu sanacyjnego”, określającego przyczyny tego stanu, program przedsięwzięć działających długofalowo, a nie doraźnie rozwiązujących problem i trzyletniej prognozy (czy da się nie tylko usunąć zagrożenie, ale i ustabilizować stan właściwy); dotychczas te procedury nie były stosowane, uchwalana ustawa budżetowa musi spełnić szereg wymagań (np. nie przewiduje się wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej)
III próg - 60% i więcej  jedn. sekt. fin. pub. mają zakaz udzielania poręczeń i gwarancji, przedstawienie programu sanacyjnego, w projekcie ustawy budżetowej jednostek samorządu terytorialnego kwota wydatków jest równa lub niższa od kwoty dochodów
Przepisów o procedurach ostrożnościowych i sanacyjnych nie stosuje się w przypadku wprowadzenia:
  1)  stanu wojennego
  2)  stanu wyjątkowego na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
3) stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz