Prawo miejskie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo miejskie-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Prawo miejskie. Nauka prawa (Groicki). Recepcja CCC W XVI w. podstawowym źródłem prawa miejskiego było Zwierciadło Saskie i Weichbild Saski, które w związku z wprowadzeniem do praktyki sądów miejskich języka polskiego - również zostały przetłumaczone na język polski. W tym samym wieku nastąpiło wielkie ożywienie w zakresie tworzenia literatury naukowej o prawie miejskim. Wobec braku kodeksów - literatura ta cieszyła się ogromną popularnością w praktyce sądów miejskich, gdzie traktowano ją na równi z oficjalnymi źródłami prawa.
Najwybitniejszym pisarzem z zakresu prawa miejskiego był Bartłomiej Groicki - pisarz sądu wyższego prawa niemieckiego w Krakowie. Groicki zasłynął tym, że pisał wyłącznie po polski i domagał się rozpowszechnienia polszczyzny w całym sądownictwie. Napisał wiele artykułów, w których opierał się o literature prawniczą krajową i obcą. Jego dzieła były wielokrotnie wznawiane, co świadczyło o ich wielkiej popularności i powadze, jaką cieszyły się w sądach miejskich.
Groicki opierał się w swych dziełach głównie na źródłach prawa niemieckiego (Zwierciadło Saskie, Weichbild, CCC). Dokonał również luźnego tłumaczenia Karoliny, modyfikując ją w kierunku złagodzenia jej surowości. Dzięki temu tłumaczeniu CCC została również dostrzeżona przez sędziów, którzy włączyli ją do literatury wykorzystywanej przy orzekaniu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz