prawo gospodarcze- zaliczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo gospodarcze- zaliczenie - strona 1 prawo gospodarcze- zaliczenie - strona 2 prawo gospodarcze- zaliczenie - strona 3

Fragment notatki:


DEF. PRAWA: Ogół norm ustanowionych lub ustalony ch przez państwo, regulujących organizację, zakres działania instytucji i postępowanie ludzi. Prawo jest zabezpieczone stosowaniem przymusów. NORMA PRAWNA to obowiązująca norma zachowania się adresatów w sytuacji mniej określonej i zabezpieczona środkami państwowego przymusu WYKŁADNIA PRAWNA interpretacja znaczenia norm zawartych w przepisach prawnych RODZAJE WYKŁADNI: 1.Wykładnia legalna - dokonuje jej specjalny upoważniony organ prawny(w PL - Trybunał Konstytucyjny) 2.wykładnie sądowe- dokonują sądy podczas stosowania prawa do konkretnych przypadków 3.wykładnia organów administracji publicznej - dokonują nadrzędne organy administracji odnoszą ją do organów administracji niższych szczebli OSOBA FIZYCZNA: O. fiz. jest każdy człowiek od chwili urodzenia, aż do śmierci. Każda o. fiz. posiada zdolność prawną, jest to zdolność do występowania w charakterze pomiotu w stosunkach cywilno-prawnych. Druga cecha o. fiz. to zdolność do czynności prawnej, jest to zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań poprzez własne oświadczenie woli. Ta zdolność sprawia, ze o. fiz. mogą zawierać czynności prawne. Wyróżniamy TRZY RODZAJE ZDOLNOSCI DO CZYNNOŚCI PRAWNEJ: 1. Pełna zdolność do czynności prawnej - osiąga człowiek z chwilą osiągnięcia pełnoletności i nie jest ubezwłasnowolniona. 2. Ograniczona zdolność do czynności prawnej - posiada człowiek, który ukończył 13 lat, a jeszcze nie ukończył 18 lat, albo osoba pełnoletnia częściowo ubezwłasnowolniona. 3. Brak tej zdolności - osoby poniżej 13 r.ż., albo osoby pełnoletnie, ale całkowicie ubezwłasnowolnione. OSOBY PRAWNE: Jednostka organizacyjna, której prawo przyznaje zdolność prawną i zdolność do czynności prawnej. Osoba prawna nabywa prawa, albo je zbywa we własnym imieniu, taka konstrukcja o.p. pozwala wyodrębnić odrębny jej majątek od innych osób prawnych i fizycznych. Jako odrębny podmiot praw i obowiązków o.p. odpowiada za swoje zobowiązania swoim majątkiem. Kodeks cywilny w pierwszej kolejności powołuje jako osobę prawną skarb państwa, ponadto o.p. są te jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną np. spółka akcyjna na podst. Kodeksu Spółek handlowych. Przepisy szczególne określają powstanie, ustrój i ustanie o.p. CECHY CHARAKTERYSTYCZNE OSÓB PRAWNYCH: Cel do którego ja powołano, element ludzki, określona struktura organizacyjna, własny majątek, przepis prawny który przyznaje osobowość prawną. O.p. może powstać tylko na podstawie ustawy, albo w sposób bezpośredni np. gmina, albo w sposób pośredni np. powołanie spółki z o. o. na podstawie kodeksu spółek handlowych.

(…)

…, -umowa+suma komandytowa, -powstaje z chwilą wpisu do rejestru (KRS), -komandytariusz odpowiada za zobowiązania sp. do sumy komandytowej, -spółkę reprezentuje komplementariusz jako pełnomocnik, -komandytariusz nie ma prawa i obowiązku prowadzić sp. chyba że umowa stanowi inaczej.
SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA: -sp. osobowa w której wobec wierzycieli za zobowiązania sp. co najmniej 1 wspólnik odpowiada bez…
… kapitału zakładowego sp. akcyjnej, 2.Ogół praw i obowiązków akcjonariusza wobec sp. akcyjnej 3.Dokument wystawiony przez sp. akcyjną. FORMA AKCJI: Tradycyjny dok. akcji składa się z 2 elementów: *płaszcz(właściwy dokument akcji), *arkusz dywidendowy do tzw. płaszcza. Obecnie akcje występują w formie elektronicznej w Centrum Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. TREŚĆ AKCJI: 1.firma i siedziba sp. 2…
…: 1.umowy nazwane-to wyodrębnione typy umów unormowane w przepisach prawnych
2.nienazwane-treść ich nie jest przewidziana przez żaden typ umowy nazwanej ale zgodnie z zas.swobody umów strony mogą zaw. takie umowy 3.odpłatne lub nieodpłatne 4.konsensualne opierają się na zgodnych oświadczeniach woli 5.realne-jeśli do dok. danej czynności nie wystarczy samo złożenie oświadczenia woli lecz konieczne…
…. umowy i określające istotne jej postanowienia. Przyjęcie oferty to oświadczenie woli zawierające zgodę na zawarcie umowy o treści określonej w ofercie.
WYK. UMOWY: spełnienie świadczeń jakie na strony nakłada treść zaw. umowy. U.SPRZEDAŻY: umowa nazwana, uregulowana w kodeksie cywilnym. Miejsce i termin zawarcia umowy może być na początku lub na końcu. Stronami umowy są sprzedający i kupujący…
… odrębny od majątku wspólników, - za zobowiązania sp. odpowiada jej majątek.
FIRMA NAZWA, pod którą spółka prowadzi przedsiębiorstwo.
REJESTR HANDLOWY - Krajowy Rejestr Handlowy jest prowadzony przez Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy, do tego rejestru są wpisane wszystkie spółki prawa handlowego (oprócz sp. cywilnej.)
PROKURA- stanowi rodzaj pełnomocnictwa udzielonego przez spółki prawa handlowego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz