Prawo gospodarcze i prawo pracy- wykład 7

Nasza ocena:

5
Pobrań: 301
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo gospodarcze i prawo pracy- wykład 7 - strona 1 Prawo gospodarcze i prawo pracy- wykład 7 - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 7
Swoboda przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług, jest obwarowana wieloma regulacjami UE.
Osoba fizyczna może podjąć działalność w momencie złożenia wniosku o wpisanie do rejestru przedsiębiorców.
Osoba prawna może podjąć działalność z chwilą wpisania do rejestru (poza sp. z o.o. w organizacji i sp. akcyjną w organizacji - wspólnicy ponoszą wtedy całą odpowiedzialność za działalność spółki).
Pracodawcom opłaca się zwalniać pracowników tak, by zakładali oni swoją indywidualną, samodzielną działalność gospodarczą, a potem zlecać tym byłym pracownikom pewne zadania, ponieważ płacą wtedy tylko za świadczoną usługę, bez konieczności ponoszenia kosztów, związanych z zatrudnieniem jednostki. Działalność gospodarczą można zawiesić do 24 miesięcy, pod warunkiem, że zawieszający działalność nie ma statusu pracodawcy (nie zatrudnia pracowników). Sprzyja to samozatrudnieniu (pracy na własny rachunek).
Każdy ze wspólników spółki cywilnej jest przedsiębiorcom (podpisują umowę cywilnoprawną). Zawieszenie działalności wymaga zgody jednogłośnej wszystkich wspólników (i jeśli spółka nie jest pracodawcą). W czasie zawieszenia działalności, mogę przyjmować należności, muszę regulować należności, mogę osiągać przychody finansowe z okresu przed zawieszeniem działalności.
Zawieszenie może nastąpić tylko na wniosek przedsiębiorcy (i żadnej innej jednostki); zawieszenie musi zostać odnotowane w rejestrze i zaznaczane na wszystkich dokumentach, które będzie sporządzał przedsiębiorca.
W ustawie są „zwroty niedookreślone” - „poszanowanie interesu konsumentów”, „zwyczajowa staranność kupiecka”, „poszanowanie dobrych obyczajów”. Polska praktyka rzadko odwołuje się do tych zwrotów, ale w praktyce Unii Europejskiej zważa się na nie (zwłaszcza przestrzeganie zwyczaju). Zwyczaj nie może w Polsce być źródłem prawa, ale może być źródłem zobowiązań. W UE można odwoływać się do „słusznego interesu konsumenta”, budując roszczenie. Prawdopodobnie pojawi się to kiedyś również w Polsce.
„Zwroty niedookreślone” mają wiele wspólnego z klauzurami generalnymi. Uznawanie uprawnień (kwalifikacji) zawodowych. Szczegółowe przepisy w dyrektywie 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Uznawalność dyplomów to obecnie jeden z poważniejszych problemów w UE. Na poziomie światowym proces unifikacji tej uznawalności jest jeszcze odległy (Np. uznawalność europejskich dyplomów uczelni medycznych w USA). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz