PRAWO EUROPEJSKIE
Historia integracji
sekwencja powstawania wspólnot
w jakiej kolejności? Czy najpierw powstała EWG a potem Rada Europy czy na odwrót? (usytuować w czasie i przestrzeni)
bardzo dokładna wiedza przy PRAWIE WTÓRNYM dot. rodzaju uchwał, moc wiążąca, adresatów itd.
Temat 10 - dokładnie
Od 10 do końca -wiedza ogólna, nie szczegółowo
Powojenna historia integracji Europy.
Europejczycy mieli świadomość tego, że muszą stworzyć pewne struktury współpracy kontynentalnej. Były dwa powody:
Jeden indealistyczny - świadomość tego, że nie można dalej żyć w podzielonej Europie, bo ta Europa była dwukrotnie ojczyzną wojny a z II wojny światowej wszyscy wyszli z przekonaniem, że świat jest dziś zupełnie inny niż był.
Nie podlegało wątpliwości - przy całym zachowaniu odwiecznego sporu , co jest pierwsze - jajko czy kura? Czy pierwsza była jest wojna a potem nienawiść czy odwrotnie. Nie podlegało wątpliwości, że utrzymanie podziału Europy na państwa etniczne, narodowe w różnych niesprzyjających sytuacjach owocuje narastaniem konfliktu. Jeśli jest dobrze, gospodarka każdego z państw narodowych rozwija się dobrze, jeżeli sytuacja społeczno-polityczna jest dobra to wszystko w porządku. Doświadczenia europejskie mniej więcej od 16 wieku wskazywały na to, że jeśli jest okres prosperity to granice się otwierają, ludzie podróżują, rozwija się handel. Zarazem te same doświadczenia europejskie wskazują, że państwa europ. Zachowują się jak przy katarze. Pierwsza reakcja to zamknięcie się w domu i rezygnacja ze spaceru. Tak samo nieracjonalnie zachowywały się wszystkie państwa (od 16 wieku) europejskie. Jakikolwiek zespół trudności gospodarczych, społecznych powodował natychmiastowe zamknięcie. Państwo, które miało nadprodukcję i usiłowało szukać nowego rynku zbytu a zamykać się przed importem. Państwo, które miało problemy społeczne legitymizacji władzy, akceptowania władzy nie usiłowało zmienić sposobu zachowania władcy a wywołać konflikt z sąsiadami lub jakąś mniejszością. To jest prawidłowość europejska a i nawet światowa. Wychodząc z tego założenia pojawiła się koncepcja (po II wojnie św.) żeby zbudować coś na wzór Stanów Zjednoczonych Europy. Pozostawałyby własne narody etniczne natomiast podejmuje się próby budowy państwowości europejskiej aby pozbawić władców pokusy takiej ucieczki.
Drugi powód - kwestia doświadczeń II wojny i oceny sytuacji po wojnie globalnej i kontynentalnej. Nie podlegało wątpliwości dla przywódców państw Europy (zachodniej), że podzielona Europa na małe państewka będzie młodszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych. Nie jest rzetelną, prawdziwą siłą, że po podliczeniu potencjału gospodarczego, ludnościowego, społecznego - suma daje wynik interesujący. Ale potencjał 5, 6-ciu państw nie przekłada się na coś porównywalnego z jednym państwem.
(…)
… w Czeczenii. Terrorystyczne bombardowania miast, mordowanie ludności cywilnej, gwałty itd.
W konsekwencji Rosja będąc członkiem RE nie polepszyła się. RE zaakceptowała podwójne stanowisko. I to jest coś bardzo złego dla RE.
Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka są wybierani spośród trzech kandydatów zaproponowanych przez kraje członkowskie. Kandydaci zgłaszani przez niektóre kraje Europy Śr. I Wsch. (Bułgaria, Rumunia, Rosja) byli kandydatami skandalicznymi, pozbawionymi kwalifikacji.
Kolejnym etapem integracji była współpraca w zakresie polityki obronnej.
Lata 50-te.
Współpraca francusko-brytyjska wyraża się w planie min. obrony, który doprowadza do przygotowania i podpisania w 1952r. europejskiego Traktatu o Europejskiej Wspólnocie Obronnej. Ten traktat zostaje uzupełniony w 1953r…
… Schumana zostaje podpisany traktat powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali z udziałem 6 państw: Francji, Włoch, Niemiec + 3 kraje Beneluxu.
(nawiązuje do współpracy w zakresie kartelu stalowego, węglowego, koksowego
okresu międzywojennego, nawiązuje do tego co było bardzo silne w świadomości politycznej, europejskiej, że rynki węglowy i stalowy są bardzo trudnymi rynkami, te branże zasilały przemysł…
… przygotowują się do wojny przeciwko Egiptowi. (od 1955r.)
Chcą tej wojny, ćwiczą jednostki. Wciągają do tego Izrael. Czekają jedynie na pretekst do wojny. Ten pretekst dostarczają im Egipcjanie - nacjonalizują kanał Sueski i zaczyna się wojna).
Po ataku Irackim na Kuwejt sprzymierzeni, żeby móc przystąpić do wojny przeciwko Irakowi potrzebowali ponad pół roku. Do lądowania w Normandii - sprzymierzeni…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)