prawo administracyjne-wybrane zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 3017
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo administracyjne-wybrane zagadnienia - strona 1 prawo administracyjne-wybrane zagadnienia - strona 2 prawo administracyjne-wybrane zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

W dokumencie opisane zostały wybrane zagadnienia z przedmiotu.

W niniejszej notatce poruszone zostały następujące zagadnienia: rozporządzenia, statut urzędu wojewódzkiego, zakład administracyjny, organy uczelni publicznej, obowiązek meldunkowy. Notatka zawiera też informacje na temat: jakie wyróżniamy rodzaje gmin, jakie wyróżniamy rodzaje uczelni, jaka jest wymagana procedura przy tworzeniu i likwidacji uczelni, na czym polega kontrola, a na czym nadzór. Kolejne tematy poruszone w tekście notatki to: zameldowanie, wymeldowanie, postępowanie w sprawie nadania numeru PESEL, akt stanu cywilnego, formy zawarcia małżeństwa, wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W dalszej części dokumentu opisane są także zagadnienia: nabywanie nieruchomości pod drogę publiczną, dokument elektroniczny, podpis elektroniczny, informacja publiczna.

13. Rozporządzenia jako źródła prawa administracyjnego.
Rozporządzenia są aktami normatywnymi wydawanymi na podstawie upoważnień ustawowych przez organy władzy wykonawczej. Rozporządzenie jest źródłem prawa oraz formą działania administracji. W hierarchii źródeł prawa zajmują pozycje niższą niż ustawa,chociaż też zawierają normy prawne powszechnie obowiązujące.Rozporządzenie nie może zastępować ustawy.Na jedną ustawę przypada średnio 7 rozporządzeń. Rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie,są to:
Prezydent, RM, Prezes RM,ministrowie kierujący działami administracji rządowej, KRRiT,przewodniczący Komitetów: Badań Naukowych i Integracji Europejskiej,wojewodowie. Warunkiem wejścia w życie rozporządzenia jest jego ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. W tekście ogłaszanego aktu należy podać podstawę prawną jego wydania.Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.Rozporzadzenia poddawane są kontroli wewnątrzadministracyjnej i sądowej.
ROZPORZĄDZENIA (CECHY):
-akt normatywny,ogólny,źródłem prawa powszechnie obowiązującego
-wydawany na podstawie upoważnień ustawowych -upoważnienie do wydawania rozporządzenia może mieć charakter obligatoryjny lub fakultatywny
- rozporządzenie musi pozostać w granicach udzielonego upoważnienia ustawowego -rozporządzenie nie może być sprzeczne z Konstytucją i aktami ustawodawczymi.
- warunkiem wejścia w życie rozporządzenia jest jego ogłoszenie w sposób prawem przewidziany
35.Rodzaje gmin.
Istnieją trzy rodzaje gmin: gminy wiejskie obejmujące wyłącznie tereny wiejskie; gminy miejsko-wiejskie obejmujące zarówno obszar miasta jak i tereny wiejskie; gminy miejskie obejmujące wyłącznie obszar miasta. Każda gmina posiada jedną siedzibę władz, w gminach wiejskich siedzibą władz jest wieś lub miejscowość, a w gminach miejsko-wiejskich i miejskich siedzibą władz jest miasto. Gminy miejsko-wiejskie i miejskie obejmują wyłącznie po jednym mieście, a każde miasto, wchodzi w skład tylko jednej gminy. Miasta na prawach powiatu są jednocześnie gminami w tych przypadkach granice powiatu ściśle odpowiadają granicy jednej gminy. Obecnie w Polsce wyróżnia się 1589 gmin wiejskich, 582 gminy miejsko-wiejskich oraz 307 gmin miejskich (w tym 65 gmin będących jednocześnie miastami na prawach powiatu). Nazwy gmin pochodzą od nazw ich siedzib.
37. Statut urzędu wojewódzkiego.
Statut urzędu wojewódzkiego określa jego zadania jako aparatu pomocniczego wojewody i zawiera:
 1)   określenie, że urząd wojewódzki stanowi aparat pomocniczy wojewody i realizuje zadania wynikające ze sprawowania przez w

(…)

… cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian, chyba że ustawa stanowi inaczej. Można jedynie sprostować oczywisty błąd pisarski.
Art. 29. Jeżeli dwa akty stanu cywilnego stwierdzają to samo zdarzenie, unieważnia się jeden z nich. Unieważnienia dokonuje organ administracji państwowej wyższego stopnia, właściwy dla kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt późniejszy.
Art. 30. Akt stanu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz