To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawa i obowiązki obywatelskie
Prawa
Polityczne - wyrażały i zabezpieczały demokratyczne założenia ustroju(np. prawa wyborcze, samorządy)
Obywatelskie - Stanowiły równość wobec prawa(np. prawo do ochrony życia, wolności i mienia), na obrońcę tych praw powoływała konstytucja niezawisłe sądy. Wolnościowe - obejmowały wolność: słowa, prasy, sumienia, wyznania, nauki, nauczania, zamieszkania, wychosźctwa, nietykalność mieszkania, tajemnicę korespondencji itp.
Społeczne - czyli takie jak: prawo do ochrony pracy,zakaz pracy zarobkowej dzieci poniżej 15 lat.
Obowiązki - konstytucja zaliczała:
Wierność Rzeczpospolitej
Poszanowanie prawa
Sumienne wykonywanie obowiaków publicznych
Obowiązek służby wojskowej
Ponoszenie ciężarów i świadczeń publicznych
Wychowanie dzieci
Obowiązek pobierania nauki
System polityczny i panorama partii politycznych
Od początku istnienia II RP zpobawiono prawa legalnej działalności Partię komunistyczną. Zjawiskiem charakterystycznym tamtych lat były partie efemerydy, powstające w wyniku rozłamów w klubach poselskich, trzymały się one zazwyczaj do kolejnych wyborów.
Panoram partii politycznych II RP przedstawialoa niezwykle bogata mozaikę najwyraźniejszy był tu podział na partie polskie i mniejszości, wykształcił się tez podział na partie prawicowe, centrowe i lewicowe. Partie mniejszości od 1922 tworzyły blok mniejszości narodowych.
Narodowa demokracja - od 1919 występowała pod nazwą Związku ludowo demokratycznego a od 1928 Stronnictwa Narodowego. Reprezentowała interesy burżuazji, Ziemiaństwa, drobnomieszczaństwa, a także poważnej części pracowników umysłowych. Uznawała własność prywatną i wolność przedsięwzięć gospodarczych. Centralne miejsce zajmowała ideologia narodowa(zwalczała mniejszości) wspierana przez ideę solidaryzmu społecznego(zwalczała komuchów). Po przewrocie majowym w kierownictwie stronnictwa ujawniły się tendencje antydemokratyczne i anty parlamentarne. Głównym politykami byli Roman Dmowski, Stanisław Grabski, Jędrzej Giertych. Chrześcijańska demokracja - występowała pod oficjalną nazwą Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji. Popierana przez drobnomieszczaństwo i robotników. Postulowała o uczynienie robotnika współwłaściciel zakładu, żądała uprzywilejowania katolicyzmu. Po 1926 pozostawała w Opozycji do rządu Sanacji. Do przywódców chadecji należeli: Wojciech Korfanty, ks Stanisław Adamski. W 1937 połączyła się z Narodową Partią Robotniczą Tworząc Stronnictwo Pracy
BBWR- Bezpartyjny blok współpracy z rządem 1927 weszły do niej: partia Pracy, Związek Naprawy Rzeczpospolitej, Stronnictwo Prawicy Narodowej, Chrześcijańskie Stronnictwo Rolnicze i inne które dołączyły w latach kolejnych. Głosił postulaty ograniczenia roli Parlamentu i zwiększenia roli rządu, oponował za rozszerzeniem udziału państwa w życiu gospodarczym. Przywódcami byli: Walery Sławek, Bogusław Miedzinski, Józef Beck, Kazimierz Bartel. W 1935 po śmierci Józia BBWR rozpadł się
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)