Prawa człowieka - zasady stosowania Konstytucji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawa człowieka - zasady stosowania Konstytucji  - strona 1 Prawa człowieka - zasady stosowania Konstytucji  - strona 2

Fragment notatki:

ZASADY PODSTAWOWE STOSOWANIA KONSTYTUCJI I UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH W ZAKRESIE WOLNOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA. Z przepisów Konstytucji wyprowadza się 2 podstawowe zasady mające kluczowe znaczenie dla interpretacji i ochrony wolności i praw: ZASADĘ BEZPOŚREDNIEGO STOSOWANIA KONSTYTUCJI - jej istota sprowadza się do możliwości powoływania konkretnych postanowień Konstytucji przez organy władzy publicznej w tym sądy oraz przez samych obywateli w postępowaniu prawnym. W myśl art. 8 ust.2 K. przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio chyba że sama stanowi inaczej. Wyjątki od tej zasady odnoszą się przede wszystkim do art. 81 K. oraz artykułów dot. obowiązków obywateli. Przepisy te nie mogą być stosowane bezpośrednio.
ZASADA BEZPOŚREDNIEGO STOSOWANIA RATYFIKOWANYCH UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH - zgodnie z art. 91 ratyfikowana umowa międzynarodowa po ogłoszeniu w DZ. U. stanowi część krajowego porządku prawnego. W związku z tym szczególnego znaczenia nabiera znajomość niektórych umów międzynarodowych w ramach systemów RADY EUROPY i ONZ.
METODY STOSOWANIA PRAWA W ODNIESIENIU DO WOLNOŚCI I PRAW JEDNOSTKI. Zgodnie z art. 8 ust. 2 K. - przepisy ustawy zasadniczej stosuje się bezpośrednio. Konsekwencja tego jest przyjęcie 3 metod interpretacji i stosowania Konstytucji: NA ZASADZIE WYŁĄCZNOŚCI - stosuje w ten sposób ustawodawca i Trybunał Konstytucyjny; WSPÓŁSTOSOWANIE - metoda ta polega na wyprowadzaniu norm prawnych z Konstytucji, ustaw i ratyfikowanych umów międzynarodowych jednocześnie - metoda stosowana najczęściej; STOSOWANIE WYŁĄCZNE USTAW - jako podstawowej normy prawnej.
W przypadku konstytucyjnych wolności i praw stosuje się metodę 1 i 2, natomiast w przypadku obowiązków oraz praw i wolności o których mowa w art. 81 K, stosuje się metodę 3.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz