Wolności i prawa człowieka - ujęcie w Konstytucji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wolności i prawa człowieka - ujęcie w Konstytucji  - strona 1 Wolności i prawa człowieka - ujęcie w Konstytucji  - strona 2 Wolności i prawa człowieka - ujęcie w Konstytucji  - strona 3

Fragment notatki:

KONSTYTUCYJNA ZASADA WOLNOŚCI I PRAW JEDNOSTKI - UJĘCIE W SYSTEMATYCE KONSTYTUCJI I JEJ ZNACZENIE DLA INTERPRETACJI PRZEPISÓW. Podstawowe znaczenie dla konstytucyjnej regulacji wolności i praw człowieka mają postanowienia rozdziału II K . Wyodrębniono w nim:
zasady ogólnie odnoszące się do wszelkich wolności i praw;
wolności i prawa osobiste człowieka niezależnie od obywatelstwa; wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne - są tu de facto przepisy które odnoszą się do zadań władzy publicznej; wolności i prawa polityczne przy kwalifikacji których istotne jest kryterium obywatelstwa;
środki ochrony wolności i praw;
obowiązki;
Ponadto przepisy dotyczące wolności i praw człowieka oraz innych podmiotów prawa prywatnego wyprowadzić można z innych rozdziałów:
I - art. 11-14, 18, 21, 22
X - art.217 (podatki w formie ustawy)
XI - art. 233 (stany nadzwyczajne i ogranicz. praw człowieka i jego wolności)
Zgodnie z art. 8 ust.2 K. - przepisy ustawy zasadniczej stosuje się bezpośrednio. Konsekwencją tego jest przyjęcie 3 metod interpretacji i stosowania Konstytucji: NA ZASADZIE WYŁĄCZNOŚCI - ustawodawca i Trybunał Konstytucyjny; TZW. WSPÓŁSTOSOWANIE - wyprowadzanie norm prawnych z K, ustaw i ratyfikowanych umów międzynarodowych, np. jeśli mówi się o prawach mniejszości narodowych - to punktem wyjścia jest art. 35 K. a dokładnych, przepisów - szczegółowych - doszukuje się w ratyfikowanych umów międzynarodowych, ustawach (np. o systemie oświaty) i dopiero wówczas analizuje się jakie są prawa i wolności tej mniejszości narodowej, STOSOWANIE USTAW NA ZASADZIE WYŁĄCZNOŚCI W przypadku konstytucyjnych wolności i praw człowieka stosuje się metodę 1) i 2), natomiast w przypadku obowiązków oraz praw i wolności, o których mowa w art. 81 stosuje się metodę 3).
WOLNOŚCI I PRAWA CZŁOWIEKA A WOLNOŚCI I PRAWA OBYWATELA Rozdział 2 Konstytucji - Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela - wskazuje zakres podmiotowy zawartych w nim regulacji. Odnoszą się one do statusu człowieka i obywatela. Należy do rozumieć jako rozróżnienie takich praw i wolności, które przysługują każdej osobie znajdującej się pod władzą RP, oraz takich praw i wolności które przysługują wyłącznie obywatelom polskim.
Poszczególne przepisy K. są więc adresowane do wszystkich ludzi, albo też wyraźnie do obywateli. Większość praw i wolności konstytucyjnych nie jest ograniczona wymogiem posiadania obywatelstwa polskiego. Konstytucja rezerwuje dla obywateli tylko pewne prawa i wolności o charakterze politycznym (uczestnictwo w życiu publ.), jak również o charakterze socjalnym (prawo dostępu do publicznej służby zdrowia).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz