Tryb ratyfikacji umowy międzynarodowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 413
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb ratyfikacji umowy międzynarodowej  - strona 1 Tryb ratyfikacji umowy międzynarodowej  - strona 2

Fragment notatki:


Pytanie24 TRYB RATYFIKACJI UMOWY MIĘDZYNARODOWEJ Umowa międzynarodowa oznacza porozumienie między Rzeczypospolitą Polską a innym podmiotem lub podmiotami prawa międzynarodowego.
Ratyfikowane umowy międzynarodowe są źródłem powszechnie obowiązującego prawa RP(art. 87 Konst.). Po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (to jest warunkiem transformacji), umowa międzynarodowa stanowi integralną część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba, że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.(art. 91)
Umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw.
Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową międzynarodową wymaga zgody wyrażonej w drodze ratyfikacji lub przez zatwierdzenie. Ratyfikacja umowy międzynarodowej wymaga zgody wyrażonej w ustawie , jeżeli umowa dotyczy(art89Konstytucji):
1) pokoju, sojuszy, układów politycznych lub wojskowych 2) wolności, praw lub obowiąz ków obywatelskich określonych w K onstytucji 3) członkostwa RP organizacji międzynaro dowej 4) znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym 5) spraw uregulowanych w ustawie lub, w których Konstytucja wymaga ustawy. Umowa międzynarodowa, która nie podlega ratyfikacji, wymaga zatwierdzenia przez Radę Ministrów.(art12 ustawy o ratyfikacji umów międzynarodowych). O zamiarze przedłożenia Prezydentowi do ratyfikacji umowy, której ratyfikacja nie wymaga zgody wyrażonej w ustawie, Prezes Rady Ministrów zawiadamia Sejm(jest to wynikiem sprawowania przez Sejm kontroli nad Radą Ministrów).
Art. 13 ustawy o ratyfikacji umów międzynarodowych (nie wiem czy to tez, ale lepiej sami oceńcie czy znajomość tego jest potrzebna):Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową międzynarodową może nastąpić również w drodze podpisania, wymiany not lub w inny sposób dopuszczony przez prawo międzynarodowe. W takim przypadku zatwierdzenie w rozumieniu art.12 ust. 3 jest dokonywane przez udzielenie zgody. Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową międzynarodową, w ten sposób może nastąpić w szczególności, gdy: 1) ustawa upoważnia do zawarcia umowy międzynarodowej w ten sposób, a zawarta umowa międzynarodowa nie narusza przepisów ustawy upoważniającej, lub 2) umowa międzynarodowa ma charakter wykonawczy w stosunku do obowiązującej umowy międzynarodowej i nie wypełnia przesłanek określonych w art. 89 ust. 1 lub art. 90 Konstytucji, lub 3) celem umowy międzynarodowej jest zmiana obowiązującej umowy, w tym załącznika do niej, a zmiana umowy międzynarodowej lub załącznika nie wypełnia przesłanek określonych w art. 89 ust. 1 lub art. 90 Konstytucji, lub 4) wymagają tego inne szczególne okoliczności, a umowa międzynarodowa nie wypełnia przesłanek określonych w art. 89 ust. 1 lub art. 90 Konstytucji.

(…)

…. Następnie Minister właściwy do spraw zagranicznych przedkłada Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do ratyfikacji umowę międzynarodową wraz z uzasadnieniem oraz projektem dokumentu ratyfikacyjnego. Przedłożenie umowy międzynarodowej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do ratyfikacji jest dokonywane po uzyskaniu zgody, o której mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90 Konstytucji lub po zawiadomieniu Sejmu zgodnie z art. 89 ust. 2 Konstytucji. W przypadku wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej negatywnej opinii, w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia, co do zasadności wyboru trybu ratyfikacji umowy międzynarodowej, o którym mowa w art. 89 ust. 2 Konstytucji (ratyfikacja za zgodą w ustawie lub bez tej zgody) Rada Ministrów zajmuje ponowne stanowisko w tej sprawie.
W konstytucyjnym porządku prawnym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz