To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prace pomiarowe w budownictwie
Wprowadzenie
Realizacja każdego obiektu budowlanego wymaga podjęcia działań z obszaru geodezji i miernictwa. Dotyczy to zarówno fazy przygotowania inwestycji, fazy wznoszenia, jak i eksploatacji obiektu. Od osób realizujących proces inwestycyjny, szczególnie od kierownictwa budowy i majstrów dla poszczególnych zadań budowlanych, jest wymagana znajomość realizacji prac pomiarowych i stosowanych w nich technik. Stronę techniczno-formalną prowadzenia czynności pomiarowych regulują normy prawne: Prawo budowlane, Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz ze standardami technicznymi wykonywania prac geodezyjnych oraz przepisy wykonawcze im towarzyszące. Są to elementy ważne do prawidłowego prowadzenia prac związanych z realizacją budowy.
Zasadniczo prace pomiarowe muszą być wykonywane przez kwalifikowany personel geodezyjny i tylko w zakresie prostych prac mierniczych można posiłkować się personelem budowlanym. Istotne jest, aby osoby z kierownictwa budowy znały metody i techniki pomiarowe możliwe do zastosowania przy geodezyjnej obsłudze budowy oraz potrafiły wykonać podstawowe pomiary szczegółowe do zagęszczania punktami pośrednimi tyczonych elementów czy też pobieżną kontrolę lokalizacji punktów. Każda inwestycja wymaga przygotowania w postaci wstępnego rozpoznania w terenie oraz opracowania projektu. Do tego celu jest wymagany tzw. podkład geodezyjny w postaci mapy zasadniczej lub jej odmiany, tj. mapy do celów projektowych.
Mapa zasadnicza zawiera informacje o przestrzennym rozmieszczeniu obiektów ogólnoge-ograficznych oraz elementów ewidencji gruntów i uzbrojenia terenu: nadziemnych, naziemnych i podziemnych. Jest ona podstawowym materiałem kartograficznym wykorzystywanym do zaspokajania różnorodnych potrzeb gospodarki narodowej, co w szczególności dotyczy gospodarki gruntami, planowania przestrzennego, projektowania lokalizacji inwestycji itp. oraz stanowi źródłowe opracowanie do sporządzania wszelkich dalszych opracowań szczegółowych (map pochodnych). Mapa zasadnicza jest wykonywana w skalach od 1:250 do 1:5000. Posługiwanie się informacją zawartą na mapie i jej prawidłowa interpretacja jest ważnym elementem pracy projektantów. Materiał graficzny przygotowuje geodeta, wg zaleceń i potrzeb zgłoszonych przez autora projektu. Można wyróżnić dwie formy mapy zasadniczej:
— mapę tradycyjną - czyli graficzną na folii lub planszy aluminiowej (rys. 4.la),
— mapę numeryczną - gdzie treść mapy jest przedstawiona w postaci informacji zgromadzonej w komputerze z odpowiednią wizualizacją i edycją ekranową (rys. 4.1b); system mapy numerycznej pozwala na tworzenie odpowiednich wydruków graficznych zadanych fragmentów mapy.
(…)
…. Poszczególne obiekty wymagają różnych rozwiązań osnowy realizacyjnej zarówno poziomej (X, Y), jak i wysokościowej (H). Osnowa budowlano-montażowa (pozioma) to osnowa geodezyjna pozwalająca na bezpośrednie tyczenie punktów głównych i szczegółowych obiektu przez cały okres trwania budowy oraz na wykonywanie pomiarów kontrolnych. Dzięki temu lokalizuje się budowlę sytuacyjnie. Wyso-kościowo nawiązuje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)