Prace pomiarowe w budownictwie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prace pomiarowe w budownictwie - strona 1 Prace pomiarowe w budownictwie - strona 2 Prace pomiarowe w budownictwie - strona 3

Fragment notatki:

Prace pomiarowe w budownictwie
Wprowadzenie
Realizacja każdego obiektu budowlanego wy­maga podjęcia działań z obszaru geodezji i mier­nictwa. Dotyczy to zarówno fazy przygotowa­nia inwestycji, fazy wznoszenia, jak i eksploata­cji obiektu. Od osób realizujących proces inwe­stycyjny, szczególnie od kierownictwa budowy i majstrów dla poszczególnych zadań budowla­nych, jest wymagana znajomość realizacji prac pomiarowych i stosowanych w nich technik. Stronę techniczno-formalną prowadzenia czyn­ności pomiarowych regulują normy prawne: Prawo budowlane, Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz ze standardami technicznymi wyko­nywania prac geodezyjnych oraz przepisy wy­konawcze im towarzyszące. Są to elementy waż­ne do prawidłowego prowadzenia prac związa­nych z realizacją budowy.
Zasadniczo prace pomiarowe muszą być wyko­nywane przez kwalifikowany personel geode­zyjny i tylko w zakresie prostych prac mier­niczych można posiłkować się personelem bu­dowlanym. Istotne jest, aby osoby z kierownic­twa budowy znały metody i techniki pomiaro­we możliwe do zastosowania przy geodezyjnej obsłudze budowy oraz potrafiły wykonać pod­stawowe pomiary szczegółowe do zagęszczania punktami pośrednimi tyczonych elementów czy też pobieżną kontrolę lokalizacji punktów. Każda inwestycja wymaga przygotowania w po­staci wstępnego rozpoznania w terenie oraz opracowania projektu. Do tego celu jest wyma­gany tzw. podkład geodezyjny w postaci mapy zasadniczej lub jej odmiany, tj. mapy do celów projektowych.
Mapa zasadnicza zawiera informacje o prze­strzennym rozmieszczeniu obiektów ogólnoge-ograficznych oraz elementów ewidencji grun­tów i uzbrojenia terenu: nadziemnych, naziem­nych i podziemnych. Jest ona podstawowym materiałem kartograficznym wykorzystywanym do zaspokajania różnorodnych potrzeb gospo­darki narodowej, co w szczególności dotyczy gospodarki gruntami, planowania przestrzen­nego, projektowania lokalizacji inwestycji itp. oraz stanowi źródłowe opracowanie do sporzą­dzania wszelkich dalszych opracowań szczegó­łowych (map pochodnych). Mapa zasadnicza jest wykonywana w skalach od 1:250 do 1:5000. Posługiwanie się informacją zawartą na mapie i jej prawidłowa interpretacja jest ważnym ele­mentem pracy projektantów. Materiał graficz­ny przygotowuje geodeta, wg zaleceń i potrzeb zgłoszonych przez autora projektu. Można wyróżnić dwie formy mapy zasadniczej:
— mapę tradycyjną - czyli graficzną na folii lub planszy aluminiowej (rys. 4.la),
— mapę numeryczną - gdzie treść mapy jest przedstawiona w postaci informacji zgromadzo­nej w komputerze z odpowiednią wizualiza­cją i edycją ekranową (rys. 4.1b); system mapy numerycznej pozwala na tworzenie odpowied­nich wydruków graficznych zadanych fragmen­tów mapy.


(…)

…. Poszczególne obiekty wymagają różnych roz­wiązań osnowy realizacyjnej zarówno poziomej (X, Y), jak i wysokościowej (H). Osnowa budowlano-montażowa (pozioma) to osnowa geodezyjna pozwalająca na bezpośred­nie tyczenie punktów głównych i szczegółowych obiektu przez cały okres trwania budowy oraz na wykonywanie pomiarów kontrolnych. Dzięki temu lokalizuje się budowlę sytuacyjnie. Wyso-kościowo nawiązuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz