To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PR a corporate identity
Corporate desing - kształtowanie wizualnego obrazu danej organizacji w otoczeniu (ujednolicenie znaków zewnętrznych)
Corporate identity - istotę stanowi postrzegana i celowo ukształtowana osobowość danej organizacji (styl i kultura jej działania)
CI to celowe dążenie kierownictwa organizacji, by podporządkować identycznej, jednej koncepcji wszystkie sposoby postępowania organizacji i pracowników oraz komunikowanie.
W koncepcji tej ważne są więc zarówno przypisane do firmy czynniki identyfikujące (nazwa, znaki firmowe, przynależność branżowa, data powstania), jak czynniki zdobyte (przywództwo rynkowe, wielkość i kompleksowość działalności podstawowej, opinia o przedsiębiorstwie) oraz przejęte (wynikające z działalności role inwestora, sprzedawcy, kupującego, pracodawcy). CI należałoby traktować według tej koncepcji jako naczelną strategię przedsiębiorstwa wobec otoczenia, której powinna być podporządkowana także działalność PR. Corporate identity wyraża w prosty sposób formuła:
CI = CB + CC + CD
CB - corporate behaviour (istniejące w przedsiębiorstwie normy zachowań)
CC - corporate communications (sposób, w jaki przedsiębiorstwo komunikuje się ze swoim otoczeniem)
CD - corporate desing (tożsamość wizualna przedsiębiorstwa wyrażająca się w znaku firmowym, kolorystyce, architekturze itp.) Wizualizacja to tylko jeden z filarów, na których opierają się tożsamość i wizerunek firmy. Jest on jednak bardzo ważny, ponieważ „podatność na obrazy jest u przeciętnego kupującego znacznie silniejsza niż na argumenty słowne”. System identyfikacji wizualnej (Corporate Identity) winien być przede wszystkim dostosowany do charakteru i celów firmy, a poza tym winna cechować go prostota, jednoznaczność, oryginalność i możliwość dostosowania się do zmieniających oczekiwań rynku. Zarówno kurczowe trzymanie się niegdyś stworzonych koncepcji, jak i częste zmiany mogą okazać się szkodliwe dla przedsiębiorstwa. Dlatego należy okresowo dokonywać oceny słabych i mocnych stron systemu (tzw. SWOT corporate desing). Analiza atutów i słabości oraz szans i zagrożeń powinna uwzględniać przede wszystkim:
współczesność
doskonałość wykorzystania symboliki i kolorytu
zauważalność
zdolność wywoływania pożądanych skojarzeń
zapamiętywalność
Księga tożsamości firmy. Całość informacji regulujących zasady i procedury wizualizacji firmy, powinna być skodyfikowana w postaci instrukcji, rysunków, wzorów i opisów zachowań. Wybitny polski filolog, Zenon Klemensiewicz, jeszcze przed II Wojną Światową uznał, że wśród licznych przesłanek wyboru, nazwa przedsiębiorstwa powinna przede wszystkim być:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)