Pozycje wyjściowe do ćwiczen korekcyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 735
Wyświetleń: 6202
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pozycje wyjściowe do ćwiczen korekcyjnych - strona 1 Pozycje wyjściowe do ćwiczen korekcyjnych - strona 2 Pozycje wyjściowe do ćwiczen korekcyjnych - strona 3

Fragment notatki:


Właściwy dobór pozycji wyjściowych determinuje wartość wykonywanego ćwiczenia. Stosując jako kryterium podziału stopień doraźnego wyrównania wady można wyróżnić- pozycje korekcyjne( oś kręgosłupa powraca do stanu prawidłowego) -pozycje hiperkorekcyjne; przeprostne( nadmierne wygięcie w stronę przeciwną)ze względu na położenie środka ciężkości w stosunku do podłoża -pozycje niskie(leżenie, różnego rodzaju podpory) - pozycje wysokie
Dopbieramy je ze względu na:
stopien doraźnego wyrównania wady - poz. Korekcyjne i hiperkorekcyjne
wysokość srodka ciężkości tułowia - niskie srednie i wysokie
Zasady doboru:
od odciążenia do obciążenia
od niskiego do wysokiego
od wielopunktowego do jednopunktowego
Leżenie tyłem (na plecach)
Pozycja ta zapewnia obciążenie kręgosłupa do ucisku osiowego co sprzyja przyjęciu pozycji skorygowanej. Należy jednak zwrócić uwagę na proste ułożenie ciała, symetryczne ustawienie głowy (wzrok w górę). Nacisk podłogi na szczyt kifozy piersiowej sprzyja zmniejszeniu tej krzywizny kręgosłupa.
Jeżeli w ćwiczeniu nie będą występowały ruchy rąk najlepiej ułożyć je na podłodze w pozycji  „skrzydeł”. U dzieci z przykurczami mięśni zginaczy stawu biodrowego w leżeniu tyłem następuje pogłębianie lordozy lędźwiowej. U tych dzieci powinno się polecić ugięcie nóg w stawach biodrowych i kolanowych (stopy oparte na podłodze). Stopień ugięcia nóg powinien powodować przyleganie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do podłogi.
Leżenie przodem (na brzuchu)
Pozycja ta zapewnia obciążenie kręgosłupa do ucisku osiowego sprzyjając uzyskaniu korekcji. Ciało powinno być ułożone prosto, symetrycznie w stosunku  do linii środkowej. Dzieci nie powinny opierać się na łokciach, gdyż powoduje to pogłębienie lordozy lędźwiowej.  Ręce powinny leżeć ugięte na podłodze. Dłoń - na dłoni, broda oparta na dłoniach, a klatka piersiowa przylegać do podłogi. W większości ćwiczeń w leżeniu przodem pod brzuch, w okolice  pępka, podkłada się zrolowany kocyk, by zabezpieczyć lordozę przed jej powiększaniem w trakcie ćwiczeń.
Pozycja niska Klappa 
Pozycja ta jest często wykorzystywana w gimnastyce korekcyjnej. Zapewnia obciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego, umożliwia hiperkorekcję nadmiernej kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej, a przez zmianę kąta między tułowiem, a nogami pozwala na indywidualny dobór umiejscowienia szczytu hiperkorekcji. Dzięki wyciągnięciu rąk po podłodze w przód, uzyskuje się również elegancję kręgosłupa oraz rozciągnięcie aktonu dolnego mięśnia piersiowego wielkiego.
Pozycja średnia Klappa  

(…)

… przykurczonych - utrzymuja ruch w stawach
środowiskowy - zalezny od środowiska przebywania dziecka, kierowany rpzez rodzica, nauczyciela - dopasowanie ławek, krzeseł, mobilizacja do sportu w danym regionie, higiena osobista itp.
FAZY REEDUKACJI POSTURALNEJ
uswiadomienie dziecka o jego wadzie - omowienie wady, porównanie z innymi, uswiadomienie konsekwencji braku ćwiczeń i leczenia
realizujemy poprzez :
- lekcje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz