Powiat Ostrzeszowki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powiat Ostrzeszowki - strona 1 Powiat Ostrzeszowki - strona 2 Powiat Ostrzeszowki - strona 3

Fragment notatki:


ATRAKCYJNO ŚĆ TURYSTYCZNA POWIATU OSTRZESZOWSKIEGO Powiat Ostrzeszowski położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego od północy graniczy z powiatami ostrowskim i kaliskim - ziemskim, od południa z powiatem kępińskim oraz powiatem wieruszowskim w woj. łódzkim. Od wschodu z powiatem sieradzkim, od zachodu z oleśnickim w woj. dolnośląskim.
Obszar Powiatu Ostrzeszowskiego to tereny kotlin - dolin i wzgórz. Od zachodniej granicy powiatu, poprzez gminy Kobyla Góra, Ostrzeszów i Mikstat rozciąga się pasmo wzniesień - Wzgórza Ostrzeszowskie, będące częścią Walii Trzebnickiego o wysokościach bezwzględnych przekraczających 200 m n.p.m. - wyznaczające zasięg zlodowacenia środkowo - polskiego i południową granicę Wielkopolski. Wzgórza Ostrzeszowskie stanowią wschodnią - najokazalszą część Wału Trzebnickiego, a ich kulminację - Kobylą Górę o wysokości 284 m n.p.m. - uznaje się za najwyższy punki Wielkopolski. Znajduje się na nim 20-metrowy Krzyż Jubileuszowy.
Wschodnia część powiatu wchodzi w skład tzw. Kotliny Grabowskiej leżącej na Nizinie Południowo-Wielkopolskiej z charakterystyczną Doliną Prosny. Z kolei południe powiatu - gmina Doruchów jest fragmentem subregionu - Wysoczyzny Wieruszowskiej. Pod względem hydrograficznym obszar powiatu należy do dorzecza górnej Baryczy, oraz dorzecza Prosny, tylko niewielki skraj południowy należy do dorzecza Widawy.
W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Grabów nad Prosną , Mikstat , Ostrzeszów gminy wiejskie: Czajków , Doruchów , Kobyla Góra , Kraszewice miasta: Grabów nad Prosną , Mikstat , Ostrzeszów Zamki, pałace i dwory ruiny zamku w Ostrzeszowie dwór w Grabowie nad Prosną Kościoły i klasztory Najciekawsze kościoły i klasztory powiatu ostrzeszowskiego:
klasztor pobernardyński w Ostrzeszowie kościół św. Mikołaja w Ostrzeszowie kościół parafialny w Ostrzeszowie kościół w Kobylej Górze kościół w Kotłowie ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz