Polityka zagraniczna Chi_skiej Republiki Ludowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka zagraniczna Chi_skiej Republiki Ludowej - strona 1 Polityka zagraniczna Chi_skiej Republiki Ludowej - strona 2 Polityka zagraniczna Chi_skiej Republiki Ludowej - strona 3

Fragment notatki:

Polityka zagraniczna Chińskiej Republiki Ludowej Chiny uprawiają niezależną i samodzielną pokojową politykę zagraniczną. Zasadniczym celem tej polityki jest ochrona niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej kraju, stworzenie długoletniego dobrego międzynarodowego otoczenia dla reformy i otwarcia Chin na świat oraz realizacji modernizacji w Chinach, ochrona pokoju światowego i sprzyjanie wspólnemu rozwojowi. Główne treści tej polityki to: -- Wytrwale stanie przy niezależności i samodzielności. Chiny niezależnie i samodzielnie decydują o swojej postawie i polityce w stosunku do problemów międzynarodowych. W sprawach międzynarodowych Chiny zgodnie z słusznością lub nie danej sprawy decydują o swoim stanowisku, nigdy nie poddają się żadnym presjom i nie nawiążą sojuszu z żadnymi mocarstwami albo blokami państw. --Ochrona pokoju światowego. Chiny nie uczestniczą w wyścigu zbrojeń, nie prowadzą eskalacji wojskowej, zdecydowanie występują przeciwko wszelkiej maści hegemonizmowi, polityce siły i agresji; Wytrwale przeciwstawiają się krajom, które pod pretekstem nacjonalizmu, religii, praw człowieka i innych problemów dokonują brutalnego zamachu na suwerenność i integralność terytorialną innych krajów, i prowadzą ingerencję w sprawy wewnętrzne innych krajów. --Utworzenie stosunków przyjaźni i współpracy. Chiny są gotowe na bazie pięciu zasad - wzajemnego poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej, nieagresji, nieingerencji w sprawy wewnętrzne, równości i wzajemnej korzyści oraz pokojowego współistnienia stwarzać i rozwijać stosunki przyjaźni oraz współpracy ze wszystkimi krajami świata. Niezależnie od odmiennych lub podobnych ustrojów społecznych i ideologicznych w tych krajach.  --Rozwijanie przyjacielskich stosunków z sąsiadami. Chiny aktywnie rozwijają przyjazne stosunki ze swymi sąsiadami i w ten sposób zachowują pokój i stabilność w danej strefie oraz zacieśniają regionalną współpracę gospodarczą. W stosunku do pozostałych po historii sporów granicznych o ziemie i wody terytorialne Chiny opowiadają się za sprawiedliwym i racjonalnym rozwiązaniem tych problemów drogą dialogu i rokowań. Tymczasowo można odstawić na bok owe kwestie, które nie mogą być rozwiązane w chwili obecnej, aby one nie przeszkadzały normalnym stosunkom międzypaństwowym. --Umacnianie jedności i współpracy z krajami rozwijającymi się. Chiny konsekwentnie traktują umacnianie jedności i współpracy z krajami rozwijającymi się jako kamień węgielny swej polityki zagranicznej. Chiny konsekwentnie przywiązują wielką wagę do rozwoju wszechstronnych stosunków przyjaźni i współpracy z krajami trzeciego świata, aktywnie poszukują drogi do prowadzenia z nimi współpracy gospodarczej, handlowej i naukowo-technicznej opartej na bazie komplementarności przewagi i umacniają konsultacje oraz współpracę z nimi w sprawach międzynarodowych celem wspólnej ochrony praw i interesów krajów rozwijających się.

(…)

… a krajami członkowskimi ASEAN-u nieustannie się rozszerzają. W listopadzie 2001 roku ówczesny premier Chin Zhu Rzonji uczestniczył w konferencji przywódców ASEAN, Chin, Japonii i Korei Południowej i przebywał z wizytą kolejno w Brunei i Indonezji. Chiny i wszystkie kraje członkowskie ASEAN-u jednogłośnie wyraziły zgodę na stworzenie w ciągu przyszłych 10 lat strefy wolnego handlu Chiny-ASEAN, licząc pod względem ludności będzie to największa na świecie strefa wolnego handlu. Konsekwentnie utrzymują się ścisłe stosunki przyjaźni i współpracy między Chinami i Pakistanem. Utrzymuje się też tendencja dobrego rozwoju stosunków chińsko-indyjskich. W styczniu 2002 roku Zhu Ronji złożył kolejno oficjalną wizytę w Indiach i w Bangladeszu, która w dalszym ciągu umocniła stosunki przyjaźni i współpracy…
… międzynarodowych celem wspólnej ochrony praw i interesów krajów rozwijających się. --Otwarcie Chin na świat. Chiny otwierają drzwi zarówno dla rozwiniętych krajów jak i dla krajów rozwijających się, aktywnie rozwijają zakrojoną na wielką skalę międzynarodową współpracę opartą na bazie równości i wzajemnych korzyści. Jako największy na świecie kraj rozwijający się i stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny…
… Politycznego KC KPCh, ówczesny wiceprzewodniczący Chin Hu Jintao uczestniczył w IX zjeździe Komunistycznej Partii Wietnamu; W końcu listopada i na początku grudnia tego roku sekretarz generalny KC KPW przebywał z oficjalną wizytą przyjaźni w Chinach. W końcu lutego i na początku marca 2002 roku Jiang Zemin złożył oficjalną wizytę przyjaźni w Wietnamie, przywódcy obu krajów osiągnęli ważne porozumienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz