ZAGRANICZNA II RZECZYPOSPOLITEJ:
Od marca 1938 roku graniczymy z 8 państwami: Litwa (NE odcinek granicy) - stosunki są fatalne (kość niezgody - Litwa Środkowa), z tym państwem nie mamy nawiązanych stosunków dyplomatycznych; Łotwa - dobre, także historyczne, stosunki; ZSRR - są stosunki dyplomatyczne, handlowe, ale były słabe; Rumunia - bardzo dobre stosunki. Mieliśmy wspólnego wroga - ZSRR, a także była też obawa przed Węgrami (I wojna światowa); Czechosłowacja - kością niezgody było Zaolzie, oni nie lubili nas, obawiali się naszej dominacji w tej części Europy; Niemcy - różne stosunki - były co prawda dyplomatyczne i gospodarcze, ale słabe i obojętne; Wolne Miasto Gdańsk - stosunki w miarę dobre.
Polska orientowała się bardziej na Francję i na Rumunię.
W 1921 roku Piłsudski podpisał z Francją układ wojskowy.
Od Polski wyszła koncepcja międzymorza - chcemy stworzyć porozumienie militarno-polityczne między krajami, jakie oderwały się ze Związku Radzieckiego. Ten pomysł nie podobał się Litwie i Czechosłowacji.
W 1922 roku Niemcy i Rosja podpisały układ gospodarczy w Rapallo, który osłabił Polskę na arenie międzynarodowej; 24 kwietnia 1926 roku Niemcy i ZSRR podpisały układ o przyjaźni (układ polityczny). W 1932 roku, realizując politykę równowagi Piłsudskiego, Józef Beck (minister spraw zagranicznych) podpisał z ZSRR układ o nieagresji na 10 lat.
W 1934 roku podpisaliśmy układ z Niemcami o niestosowaniu przemocy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)