Polityka Strukturalna - referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 3920
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka Strukturalna - referat - strona 1

Fragment notatki:

,,Referat''
,,Polityka Strukturalna.''
Istota polityki Polityka oznacza najczęściej proces osiągania stanu pożądanego poprzez podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, czy też sztukę realizacji celów lub dokonywania wyborów. W piśmiennictwie fachowym pojęcie to odnoszone jest także do sposobu działania, drogi postępowania względnie czynności zmierzających do wykonania postawionych zadań. Ponadto zwraca się uwagę na świadome, ciągłe i suwerenne oddziaływanie decydenta na zjawiska, które z natury rzeczy nie zawsze podlegają sterowaniu.
Polityka strukturalna jest też nazywana polityka regionalną lub regionalną polityką strukturalną. Jej celem jest zwiększanie spójności ekonomicznej i społecznej w Unii Europejskiej. Poprzez pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarek państw członkowskich dąży do zmniejszania różnic w poziomie rozwoju i poziomie życia w regionach UE. Polityka ta realizowana jest przez UE wraz z państwami członkowskimi które uczestniczą w jej finansowaniu. W skład Unii wchodzą regiony dobrze rozwinięte, takie jak południowa Anglia, okolice Paryża, czy Holandia oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od średniej europejskiej jak choćby regiony południowe UE czy nowe państwa członkowskie. Polityka Strukturalna ma pomóc władzom centralnym i regionalnym słabiej rozwiniętych regionów w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów gospodarczych.
Instrumenty polityki strukturalnej. Podstawowym instrumentem polityki strukturalnej są fundusze strukturalne i Fundusz Spójności. Z ich budżetów kierowane jest wsparcie na programy krajowe- 95%, inicjatywy wspólnotowe- 5%. Geneza Polityki Strukturalnej.
Traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1957 roku zasygnalizował jedynie w preambule konieczność zmniejszenia różnic między regionami dobrze i słabiej rozwiniętymi oraz wspieranie tych gałęzi gospodarki, które znajdują się w złej kondycji.
Polityka Strukturalna wykształciła się dopiero w latach osiemdziesiątych, choć pierwsze działania podejmowane były jeszcze w latach sześćdziesiątych. Wtedy to powstały Europejski Fundusz Socjalny i Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej. Kiedy w latach siedemdziesiątych pojawił się prawdziwy problem rozbieżności pomiędzy regionami (kryzys gospodarczy i przystąpienie do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej Wielkiej Brytanii i Irlandii) postanowiono stworzyć Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Jest to do dziś najważniejszy i największy z powołanych funduszy. Na początku lat osiemdziesiątych Wspólnoty Europejskie dysponowały już wspomnianymi funduszami strukturalnymi, kredytami inwestycyjnymi (Europejski Bank Inwestycyjny) inicjatywami wspólnotowymi. Aby każdy region i gałąź gospodarki rozwijały się równomiernie ze “średnią europejską”, w 1986 roku postanowiono te instrumenty połączyć we wspólną Politykę Strukturalną. Od tego czasu jej rola wzrosła jeszcze bardziej. Polityka została zreformowana i wzmocniona poprzez


(…)

… europejskich. Niektóre z nich mają charakter historyczno-kulturowy (Kraj Basków, Saksonia czy Piemont) a część jest z kolei wyodrębniona na podstawie innych kryteriów np. ekonomicznych (np. Kraj Saary)
Dlatego w UE stworzono jednolity system podziału terytorialnego dla celów statystycznych Unii - “Nomenklaturę jednostek terytorialnych do celów statystycznych” (The Nomenclature of Territorial Units for…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz