To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Budżet polityki spójności na lata 2007-2013 347,4 mld Euro
Dzielenie pieniędzy między trzy cele
Cel pierwszy - konwergencja - zmierza do przyspieszenia konwergencji najmniej rozwiniętych regionów i państw członkowskich. Regionami kwalifikującymi się do finansowania w ramach tego celu są głównie regiony NUTS 2, których PKB na mieszkańca jest niższy od 75% średniej unijnej badany w latach 200, 2001, 2002. Obszary objęte celem pierwszym mogą dodatkowo uzyskać wsparcie z funduszu spójności.
Mechanizm earmarkingu w celu pierwszym wskazuje, że realizacja wydatków powinna być przynajmniej na poziomie 60%.
Na cel pierwszy przeznaczono ponad 80% budżetu - 282,2 mld Euro. Cel pierwszy finansowany z dwóch Funduszy Strukturalnych oraz z Funduszu Spójności.
Cel drugi - konkurencyjność i zatrudnienie w regionach - dedykowany bogatszym. Objęty jest nim cały obszar UE, który nie jest objęty celem pierwszym.
Poziom earmarkingu - co najmniej 75%.
Budżet: 55 mld Euro, ok 16% Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności. Finansowany z dwóch Funduszy Strukturalnych.
Mechanizm phasing-out - ma przeciwdziałać tzw. Efektowi statystycznemu, czyli odnoszenia średniej unijnej. To oznacza, że jeśli region X miał 75% PKB średniej unijnej przy UE-15, to po rozszerzeniach UE i przyjęciu nowych, słabszych państw, które obniżyły średnią - miał na przykład 89% średniej unijnej. Phasing-out zapewnia jeszcze wsparcie przejściowe dla takich właśnie regionów.
Phasing-in - dla tych regionów, które dzięki pomocy rozwinęły się. Ma przeciwdziałać specjalnemu hamowaniu rozwoju przez władze lokalne, żeby nie utracić wsparcia.
Cel trzeci - europejska współpraca terytorialna - wzmocnienie współpracy terytorialnej w obszarach transgranicznych na poziomie NUTS 3 również na wybrzeżach, gdy odległośc morska pomiędzy regionami leżącymi po przeciwnej stronie nie przekracza 150km.
Budżet: 8,72 mld Euro to niewielka kwota. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Perspektywa 2007-2013 zamknęła się kompromisem pomiędzy biednymi a bogatymi, ale biedni są bardziej „na plus”.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)