Polityka regionalna, a rozwój regionalny.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka regionalna, a rozwój regionalny. - strona 1 Polityka regionalna, a rozwój regionalny. - strona 2

Fragment notatki:

POLITYKA REGIONALNA A ROZWÓJ REGIONALNY Polityka regionalna to interwencja w proces rozwoju regionalnego, wiąże się z celowo ukierunkowanymi zmianami, jakich chce się dokonać w procesie rozwoju. Proces rozwoju regionalnego odbywa się zawsze w pewnej części w sposób spontaniczny, a w części w sposób ukierunkowany. Nie mamy wpływu na zmiany spontaniczne, możemy je tylko prognozować i przygotowywać się (przygotować działania korekcyjne). Wynika to z faktu, że część procesów ekonomicznych jest niesterowalna. Realizacja polityki regionalnej sprowadza się do sterowania rozwojem, co wyraża się uporządkowanym interwencjonizmem i jest bliższa neokeynesowskim, popytowym modelom rozwoju, niż koncepcjom neoklasycznym, twierdzącym, że interwencja jest zbędna, a wręcz szkodliwa i niszcząca dla gospodarki. Dwa podstawowe modele realizacji polityki regionalnej: Polityka interregionalna (odgórna)
Jest to polityka rządu wobec regionów. Decyzje w zakresie redystrybucji środków budżetu państwa przeznaczonych na rozwój regionalny, mające zapewnić realizację krajowych priorytetów rozwoju, do których najczęściej należy
Polityka intraregionalna (oddolna)
Powinna być realizowana przez regiony upodmiotowione w sensie kompetencyjnym i finansowym. Oznacza to konieczność stworzenia takich warunków prawno-instytucjonalnych funkcjonowania państwa, aby regiony były odpowiedzialne za kształtowanie działąń prorozwojowych i posiadały możliwości finansowe ich realizacji.
Coraz częściej łączy się powyższe dwa podejścia zwracając uwagę na konieczność prowadzenia zintegrowanej terytorialnie polityki regionalnej opartej na zasadzie multilevel-governance.
Realizacja polityki inter- i intraregionalnej może odbywać się z dwoma podejściami: Ex-ante (polityka promocyjna) - minimalizacja przyszłych zagrożeń.
Ex post (działanie interwencyjne) - działania naprawcze lub łagodzące negatywne zjawiska, które już zaszły i stanowiły konsekwencję wcześniejszych błędów i zaniedbań.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz