Polityka Polski wobec państw azjatyckich- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka Polski wobec państw azjatyckich- opracowanie - strona 1 Polityka Polski wobec państw azjatyckich- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Polityka Polski wobec państw azjatyckich.
Chiny
Relacje z Chinami były ugruntowane w 1949 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które ChRL uznały. Stosunki między ChRL a PRL były jednak dalej uzależnione od ZSRR i pogorszenie się stosunków na linii ZSRR i ChRL wpłynęło na stosunki tej ostatniej z Polską.
Na stosunkach postkomunistycznych z Chinami mocno odcisnęło się piętno masakry na placu Tiananmen w 1989 r., gdyż Polska i cała Europa bardzo to potępiły. W 1991 r. doszło już jednak do wymiany wizyt MSZ oraz ministrów współpracy gospodarczej z zagranicą. Uzgodniono wznowienie dwustronnych konsultacji politycznych na szczeblu podsekretarzy stanu(pierwsze odbyły się w 1992 r.). W 1994 r. Waldemar Pawlak udał się do Chin na spotkanie z premierem i przewodniczącym ChRL. W czasie tej wizyty Chiny wyraziły zrozumienie dla polskiego dążenia w stronę UE i NATO. Należy odnotować asymetrię w wizytach - Polscy przedstawiciele różnego szczebla często odwiedzali Chiny(m.in. Kwaśniewski w 1997 r.), podczas gdy z Chin przyjeżdżał MSZ i to rzadko, co wynikało z ówczesnej pozycji Polski w Europie. Polska traktuje Chiny jako głównego partnera w Azji. Chiny Polski tak nie widzą.
W wymianie gospodarczej utrzymywał się wysoki deficyt w handlu z Chinami. Eksport na rynek chiński napotykał na różne przeszkody. Polski eksport do Chin wynosi obecnie 1,32 mld euro w porównaniu do importu z Chin - 13 mld euro.
Do aspektów negatywnych należy zaliczyć głosowanie Polski w 1993 r. za rezolucją potępiającą Chiny za nieprzestrzeganie praw człowieka i oddolne potępienie społeczne ChRL w tych kwestiach, swoboda wypowiedzi w Polsce zwolenników autonomii Tybetu. Wizyta Dalajlamy(na zaproszenie Sejmu, nie rządu) w 2008 r., na którym obecny był też Sarkozy. Też była źle widziana. Chiny po tej wizycie zerwały szczyt UE - Chiny.
Polska utrzymywała nieoficjalne stosunki gospodarcze i kulturalne z Tajwanem, ale za jedyny legalny rząd konsekwentnie uznawała ten w Pekinie.
Zmianę w stosunkach z Chinami przyniósł 2007 r. i objęcie rządów przez PO. Wcześniej można powiedzieć, że Chiny kojarzyły się z komunistyczną przeszłością, a łamanie tam praw człowieka nie pozwalało na pogłębianie relacji. Obecny rząd zauważył, że te drobnostki państwom zachodnim nie przeszkadzają, więc niby czemu nam mają przeszkadzać, tym bardziej, że Chiny przez te kilka lat stały się ładną potęgą ekonomiczną? W 2008 r. zawarto porozumienia o współpracy wojskowej. Bogdan Klich pojechał do Chin w tym celu. Jest to dowodem pewnego zaufania państw, biorąc pod uwagę ich odległość, położenie geopolityczne itp.
W 2009 r. przedłużono obowiązywanie umowy kredytowej(do

(…)

… były bardzo ożywione w latach 80tych, ale po 1989 r. uległy osłabieniu. Wznowiono je po 1992 r., ale nie były one już tak owocne jak wcześniej ze względu na nową rzeczywistość polityczną i gospodarczą.
Polska nie angażuje się politycznie w wew. sprawy Indii, inaczej niż w przypadku Chin.
Dużo firm usługowych przenosi swoje biura(call center) do Indii.
Turystyka się rozwija.
Korea W 1989 r. Polska nawiązała stosunki z Republiką Korei, co wywołało niezadowolenie Korei Północnej. KRLD chciała usunąć polskich przedstawicieli z Komisji Rozejmowej w Phanmundżonie. Odwołano ambasadorów obu państw. Stosunki z KRLD w latach 90tych były więc napięte.
Na przykładzie Korei widać już, że mniejsza asymetria między państwami jest sprzyjająca we współpracy gospodarczej.
Pokazuje też, że gdy jedna rzecz się uda, pociąga za sobą rozwój dalszej współpracy, również na innych polach.
Japonia
Czynnikiem obciążającym stosunki z Japonią jest wypowiedzenie wojny Japonii przez Polskę/ZSRR w 1941 r. ZSRR trzymał relacje w dystansie przez cały czas, dotąd nie podpisał traktatu pokojowego z Japonią. Polska nie mogła się, wiec wychylać tutaj.
W kontaktach z Japonią po 1989 r. nie nastąpiło żadne ochłodzenie. Już od 1991 r. odbywały się wizyty na wysokim szczeblu. Polska zabiegała o zgodę Japonii na redukcję zadłużenia w ramach negocjacji Klubu Paryskiego, a umowę o jego restrukturyzacji udało się podpisać w 1992 r.
Obecnie stosunki z Japonią są poprawne, ale Polska dla Japonii nie jest ważnym partnerem w UE. Niemniej Polska w handlu z Japonią również ma deficyt.
Japończycy zaangażowali się w wymianę kulturową i edukacyjną. W Warszawie działa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz