Międzynaroodwe stosunki polityczne - USA wobec Azji Wschodniej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynaroodwe stosunki polityczne - USA wobec Azji Wschodniej - strona 1

Fragment notatki:

POLITYKA USA WOBEC AZJI WSCHODNIEJ.
W okresie zimnej wojny Azja Wschodnia była jednym z ważniejszych obszarów USA z ZSRR. Realizowano strategię powstrzymywania wobec Chin, Japonii i półwyspu Koreańskiego.
CHINY.
USA po zwycięstwie Mao Zedonga w 1949 roku uznały CHRL jako część bloku komunistycznego jednocześnie poparcie rządu na Tajwanie. Lata '70 - Nixon zmienił politykę wobec CHRL - zaprzestał uznania rządu Tajwańskiego. 1.01.1979 r. - Zerwanie stosunków dyplomatycznych z Tajwanem (relacje z wyspą mają charakter nieoficjalny).
JAPONIA
Po II WŚ. USA kupowały Japonię, ale wobec zagrożenia Radzieckiego przekształciły ją w sojusznika (Traktat Sojuszniczy - 19.01.1960 r.). Przez okres zimnej wojny Japonia pod parasolem obronnym USA, problemem sojuszu była nierównowaga w handlu wzajemnym. PÓŁWYSEP KOREAŃSKI
Polityka określona przez agresję KRL-D na Koreę Płd. z 1950 r. USA odstraszały ew. Kolejną agresję ze strony Korei Pn. (drugi po Japonii filar obecności USA w regionie).
Interesy i cele USA w Azji Wschodniej
Chiny - najpoważniejszy potencjalny rywal USA w regionie. Japonia, Korea Płd. sojusznicy USA (stacjonowanie tam sił USA). USA po rozpadzie ZSRR pozostały najsilniejszym państwem, którego celem jest zachowanie status quo w regionie. Stosunku amerykańsko-chińskie. Zniknięcie wspólnego wroga ZSRR, który był spoiwem współpracy. Chiny mają szansę zdobycia czołowej pozycji w Azji Wschodniej. Podstawowym wyzwaniem USA w regionie był wzrost potęgi CHRL (konflikt interesów w relacjach USA-CHRL). Na pogorszenie stosunków wpłynęły wydarzenia na placu Tiananmen (1989 r. - w Europie rozpadł się system socjalistyczny). Chiny pozostały ostoją komunizmu (autorytarny reżim). Łyskotliwe zwycięstwo USA w wojnie w Zatoce Perskiej 1991 r. Pokazało Chinom rozmiar supremacji wojskowej amerykańskiej nad resztą świata.
Narodowe Strategie Bezpieczeństwa USA 1996 r. - (Bill Clinton) największe zagrożenie dla regionu napięcia w Korei, zaniepokojenie programem nuklearnym KRL-D; polityka „jednych Chin”; Japonia - rozwiązywanie sprzeczności gospodarczych (zapewnienie producentom amerykańskim dostępu do Japońskiego rynku).
1998 r. - w duchu odnowionych sojuszy z Koreą i Japonią; wobec Chin: utrzymanie strategicznego dialogu, przywiązanie Chin do międzynarodowych reżimów nieproliferacji. 2002 r. - (George W. Bush) nowa administracja prezydenta chciała uczynić Azję Wschodnią kluczowym obszarem polityki zagranicznej - zacieśnianie stosunków z sojusznikami, twarda polityka wobec CHRL. Zmiana koncepcji po interwencji zbrojnej w Afganistanie i Iraku oraz rozpoczęta po 11.09.2001 r. Wojna z terroryzmem. Skupienie zainteresowania na obszarze „Większy Bliski Wschód” (północno-zachodnia Afryka - Bliski Wschód - Zakaukazie i Azja Środkowa). Korea Płn. Zaliczona do osi zła. Doceniono rolę Japonii i Korei w wojnie z terroryzmem/


(…)

… połowicznie wsparły USA w wojnie z terroryzmem. Należy też pamiętać, że CHI są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i mają prawo weta.
Zapewnienie otwartości rynków Japonii i Chin dla gospodarki amerykańskiej.
JAP jest jednym z największych rynków oraz źródłem zagranicznych inwestycji w gospodarkę amerykańską. Dynamiczny rozwój rynku chińskiego sprawiły, że kraj ten stał się jednym z kluczowych partnerów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz