Referat - Tajwan

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - Tajwan - strona 1 Referat - Tajwan - strona 2

Fragment notatki:

Status prawno-międzynarodowy Republiki Chińskiej na Tajwanie
Zarys historyczny:
Chiny jako najstarsze państwo świata
Na mocy kończącego wojnę japońsko - chińską z lat 1894-95 traktatu z Shimonoseki (17 IV 1895) Japonia uzyskała dotąd chińskie Tajwan (Formozę) i Peskadory.
1 I 1941 Republika Chińska podpisuje deklarację Narodów Zjednoczonych, wchodząc wkrótce do ONZ jako stały członek Rady Bezpieczeństwa.
Podczas konferencji w Kairze (26 XI 1943) przyjęto deklarację podpisaną przez przywódców Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Chin (W. Churchilla, F. Roosevelta i Chang Kai Sheka), na mocy której wszystkie terytoria zagrabione Chinom przez Japonię miały zostać zwrócone „Państwu Środka”.
Deklaracja kairska została włączona do proklamacji wydanej 26 VII 1945 roku w Poczdamie podpisanej przez szefów rządów Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii i ZSRR.
Przyjęcie przez Japonię proklamacji poczdamskiej w akcie kapitulacyjnym 2 IX 1945 roku.
X 1945 wprowadzenie na Tajwanie chińskiej administracji.
1 X 1949 roku Mao Zedong proklamuje w Pekinie powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, zwolennicy Republiki Chińskiej z Chang Kai Shekiem na czele ewakuują się na Formozę.
5 I 1950 roku Wielka Brytania uznaje rząd ChRL wycofując poparcie dla rządu Republiki Chińskiej.
8 IX 1951 roku w San Francisco Japonia zrzeka się roszczeń do Tajwanu i Peskadorów, ale nie podaje, że robi to na rzecz Chin.
28 IV 1952 - traktat pokojowy pomiędzy Republiką Chińską a Japonią - potwierdzone zostają postanowienia z San Francisco.
25 X 1971 - Zgromadzenie ogólne ONZ rezolucję o uznaniu rządu ChRL jako jedynego prawomocnego przedstawiciela Chin w organizacji, wykluczając z niej przedstawicieli Chang Kai Sheka. Główny problem stwarza sprawa statusu Republiki Chińskiej na Tajwanie. Nie jest rzeczą jasną, czy jest to państwo, część państwa czy inny twór polityczny. Stanowiska rządów ChRL i Republiki Chińskiej na Tajwanie w stosunku do podziału państwa są takie same. Oba organy twierdzą, że Chiny stanowią jedno państwo. Oba uznają też przynależność Tajwanu i Peskadorów do Chin. Każdy z rządów uważa się za prawnego przedstawiciela Chin na arenie międzynarodowej. Oba mają realną władzę nad terytorium rdzennie chińskim i oba mają charakter rodzimy. Mamy więc do czynienia z sytuacją, którą można określić stwierdzeniem „jedno państwo - dwa rządy”. Często można się spotkać z definiowaniem Chin jako państwa podzielonego, którym to określeniem charakteryzowano również podzielone Niemcy, Wietnam czy Koreę, jednak J. Caty definiując pojęcie państwa podzielonego nie zakwalifikował „Państwa Środka” jako przykładu.


(…)

… Republiki na Tajwanie cieszy się poparciem 30 państw głównie z Ameryki Łacińskiej (16), Afryki (9), Oceanii (4) oraz Watykanu. Od 1971 roku to ChRL jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rozstrzygnięcie to oparto na założeniu, że istnieje jedno państwo chińskie, które członkiem ONZ jest nieprzerwanie od 1945 roku. Członkami ONZ tak pierwotnymi, jak i późniejszymi są państwa. „Państwo zachowuje swą tożsamość jako podmiot prawa międzynarodowego, mimo, że zmienia się w nim rząd i ustrój wewnętrzny, ludność i terytorium, nazwa, a nawet status międzynarodowy, jeśli te zmiany nie niszczą suwerenności.”
Sytuacja Republiki Chińskiej na Tajwanie powinna zostać uregulowana ze względu na jej nienormalność sprzeczną z prawem międzynarodowym. Istnieją dwie koncepcje pokojowego rozwiązania konfliktu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz