To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Joanna Barczak
HONGKONG - referat
Trzy perspektywy oceny przejęcia Hongkongu przez Chińską Republikę Ludową:
optymistyczne w artykule Andrzeja Halimarskiego z 1986r.
sceptyczne Karin Tomali z 1997r.
zdystansowane i pełne nadziei na przyszłość Ewy Potockiej z 2007r.
Historia:
I wojna opiumowa (1839-42r.) - Przyczyną jej wybuchu było ograniczenie handlu z zagranicą przez rządzącą w Chinach dynastię Quing. Wywołało to ostry sprzeciw kupców europejskich, głównie brytyjskich i francuskich; ekspansywni kupcy z Wielkiej Brytanii chcieli otwarcia chińskiego rynku zbytu na swoje towary, ponieważ do tej pory za kupowane przez siebie jedwab, ryż i herbatę mogli płacić tylko srebrem. Dla równowagi jako zapłatę dla Chińczyków zaczęli przywozić opium z Indii Brytyjskich, jako środek płatniczy. Ten system został szybko rozpowszechniony, co zaowocowało sprzeciwem władz chińskich. Cesarz nakazał blokadę brytyjskich faktorii i zniszczenie ok. 20 tys. skrzyń z zarekwirowanym opium. To natomiast stało się pretekstem dla Wielkiej Brytanii do wszczęcia w 1839 roku wojny. Wielka Brytania dysponowała nowocześniejszym uzbrojeniem, dzięki czemu odniosła zwycięstwo. Efektem wojny było podpisanie traktatu w Nankinie 29 sierpnia 1842 roku. Na mocy jego postanowień Hongkong został odstąpiony Wielkiej Brytanii po wsze czasy, stając się tym samym „Koronną Kolonią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.
II wojna opiumowa (dwuetapowa: 1856-58r. i 1859-60r.) - jej przyczyną były żądania ekonomiczne państw zachodnich względem Chin, m.in. umożliwienie Brytyjczykom handlu opium. Chiny nie wyraziły zgody i tak doszło do kolejnego konfliktu. Sukces ponownie odniosły państwa zachodnie, dlatego też w podpisanym 13 czerwca 1858r. pokoju w Tjanjinie Chiny otwierały większość swoich portów na handel zagraniczny oraz umożliwiały handel opium. Do wykonania postanowień nie doszło co zmusiło Wielką Brytanię do ponownych działań wojennych. Drugi etap tej wojny został zakończony dla niej pomyślnie, mianowicie w kończącym ten konflikt traktacie pekińskim z 24 października 1860 roku Wielka Brytania uzyskała m.in. południową część półwyspu Kowloon.
W 1898r. Wielka Brytania wydzierżawiła cały Półwysep Kowloon i tzw. Nowe Terytoria na okres 99 lat. Wszystkie powyżej wymienione traktaty nigdy nie zostały przez Chiny uznane - uważano je tam za sprzeczne z prawem międzynarodowym, gdyż zostały wymuszone siłą;
Chiny nigdy nie uważały Hongkongu za kolonię: gdy w 1971 roku Chińska Republika Ludowa stała się członkiem ONZ już rok później przeforsowała skreślenie Hongkongu z listy kolonii - za było 99 głosów, przeciw 5; od tej pory stosowano nazwę „terytorium okupowane przez Anglików”.
(…)
… tylko wybranych, tj. USA, Japonii i partnerów Wielkiej Brytanii z EWG, o planach negocjacji, z wyłączeniem samych zainteresowanych (co wynikało z obawy przed podobnym obrotem spraw, jak to miało miejsce w przypadku Falklandów)]
b) decyzja:
podczas wizyty pani premier Margaret Thatcher w Pekinie w dniach 22-26 września 1982 roku ustalono, że strony „podejmą na drodze dyplomatycznej rokowania we wspólnym celu…
… Wspólnej deklaracji i innych dokumentów przez premierów rządów zainteresowanych stron: Margaret Thatcher i Zhao Ziyanga
27 maja 1985 r. - wejście porozumienia w życie i początek 13-letniego okresu przejściowego, w którym rządy Wielkiej Brytanii i Chin „mają ponosić wspólną odpowiedzialność za utrzymanie i zapewnienie stabilizacji i dobrobytu enklawy oraz sprawne i bez zakłóceń przekazanie władz w 1997…
…, a właściwie naginanie postanowień z 1984 roku:
artykuł 23 UZ obejmujące/ tzw. Ustawa wywrotowa: zakaz zdrady stanu, dążenia do secesji, podżegania do zdrady stanu, konspiracji wymierzonej przeciwko rządowi centralnemu w Pekinie i kradzieży tajemnic państwowych (czyli m.in. karalne demonstracje na rzecz niepodległości lub praw człowieka itp.); tzw. „rozpuszczanie pogłosek” to nie wolność prasy (wg członka…
… przedsiębiorcy i urzędnicy, a z drugiej biedota, żyjąca poniżej wszelkich standardów. To stąd właśnie wywodzą się klitki mieszkalne, w których oprócz materaca do spanie nie mieści się nic więcej. Bibliografia:
K. Tomala, Koniec brytyjskiej obecności w Hongkongu, „Sprawy Międzynarodowe” 1997, nr 2
A. Halimarski, Porozumienie chińsko-brytyjskie w sprawie przyszłości Hongkongu, „Sprawy Międzynarodowe” 1986, nr 9
E…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)