Polityka dochodowa - pojęcie i instrumenty

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1890
Wyświetleń: 5285
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka dochodowa - pojęcie i instrumenty - strona 1 Polityka dochodowa - pojęcie i instrumenty - strona 2

Fragment notatki:

Polityka dochodowa - pojęcie i instrumenty.
Pod pojęciem polityki dochodowej na ogół rozumie się oddziaływanie państwa na kształtowanie się w gospodarce poziomu płac, dochodów pozapłacowych oraz cen, a więc dochodów realnych społeczeństwa. Niekiedy politykę dochodową definiuje się także jako ingerencję państwa w całokształt stosunków podziałowych. W obu tych ujęciach polityka dochodowa w dużym stopniu pokrywa się zatem z polityką budżetową. Jednakże często traktuje się ją jako odrębną dziedzinę polityki gospodarczej, co jest uzasadnione tym, że niektóre z instrumentów polityki dochodowej nie wchodzą w zakres polityki budżetowej. (J.Kaja)
Przez pojęcie „polityka dochodowa” rozumieć należy ogół tych wszystkich narzędzi, za pomocą których państwo dąży do określenia granic rocznego, bezinflacyjnego wzrostu wszystkich rodzajów dochodów. Podstawowym celem polityki dochodowej będzie zatem zahamowanie wzrostu ogólnego poziomu cen za pośrednictwem kontrolowania zmiennych oddziałujących na popyt. Inne cele : zapewnienie sprawiedliwego podziału dochodów, zmniejszenie regionalnych dysproporcji rozwojowych, stymulacja wydajności pracy, przeciwdziałanie bezrobociu. (Włudyka)
Instrumenty polityki dochodowej można podzielić :
a) ze względu na przedmiot oddziaływania, na trzy grupy:
- instrumenty regulacji płac
Regulacja płac może odbywać się w sposób pośredni i bezpośredni. Pierwszy polega na tym, że podmioty polityki gospodarczej ustalają stawki płacowe obowiązujące w gospodarce. Takie rozwiązanie może być jednak z reguły zastosowane wyłącznie w odniesieniu do sektora publicznego, gdyż narzucenie prywatnym pracodawcom centralnego systemu płac stanowi ewidentne naruszenie swobody rynkowej. W praktyce polityki płacowej zdarzają się jednakże przypadki ustalania przez państwo minimalnych stawek płac, obowiązujących w skali gospodarki lub jej wybranych sektorów. Trzeba jednak, że taka praktyka zawsze stanowi przejaw sprzecznej z zasadami liberalizmu ingerencji państwa w mechanizmy rynkowe.
Regulacja płac musi być traktowana a jako przejaw ingerencji państwa w mechanizm rynkowy. Jednakże od czasu powszechnego zastosowania w polityce gospodarczej podatku dochodowego, tego typu regulacja zawsze występuje w realnym systemie rynkowym.
- instrumenty regulacji dochodów pozapłacowych - tj. emerytury i renty, dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, dochody majątkowe oraz dochody rolnicze. Dwa pierwsze z wymienionych dochodów zawsze stanowią przedmiot regulacji bezpośredniej, gdyż stawki podstawowych rent i emerytur z natury są ustalane przez państwo. Jednocześnie renty i emerytury, podobnie jak wszystkie dochody, podlegają na ogół regulacji pośredniej, poprzez obowiązujący system podatkowy.


(…)

…. Dwa pierwsze z wymienionych dochodów zawsze stanowią przedmiot regulacji bezpośredniej, gdyż stawki podstawowych rent i emerytur z natury są ustalane przez państwo. Jednocześnie renty i emerytury, podobnie jak wszystkie dochody, podlegają na ogół regulacji pośredniej, poprzez obowiązujący system podatkowy.
- instrumenty regulacji cen dóbr i usług dostępnych w gospodarce.
Z jednej strony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz