Pojęcie organizacji, (sem I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie organizacji, (sem I) - strona 1 Pojęcie organizacji, (sem I) - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie organizacji
A. K. Koźmiński i A. M. Zawiślak; organizacje są:
uporządkowanymi systemami społeczno-technicznymi, w których splatają się wysoce probabilistyczne elementy społeczne ze znacznie łatwiej przewidywalnymi,
pozbawione wyraźnych i sztywnych granic,
mają zdolność doskonalenia się, podnoszenia swojej aktywności i stopnia zorganizowania,
mają znaczną zmienność w czasie,
są zdolne do osiągania względnie stałych stanów równowagi dynamicznej.
Relacje między elementami podsystemu społecznego organizacji (jednostkami, grupami) przybierają postać systemu gier, które toczą się na różnych poziomach hierarchii. Zarządzanie organizacją pełni funkcję koordynatora gier.
Organizacja odgrywa rolę mechanizmu ograniczającego i świadomie redukującego możliwości negocjacji między poszczególnymi uczestnikami, zapewniając w ten sposób ich współpracę niezbędną do osiągnięcia wspólnego celu, (bez niej współpraca nie byłaby możliwa, ponieważ z reguły uczestnicy organizacji realizują w niej swoje cele, często rozbieżne, a nawet sprzeczne z celem organizacji: cel organizacji w rozumieniu każdego z jej uczestników jest w jakiś sposób zdeformowany: swoje bezpośrednie zadania często traktują jako główny cel organizacji a swój wkład jako kluczowy dla zrealizowania tego celu.
Nie istnieje jedyna, niepodważalna i akceptowana przez wszystkich racjonalność organizacyjnych działań i decyzji, to co uważa się za przejawy nieracjonalności czy patologii organizacyjnej, może być wynikiem działań racjonalnych z punktu widzenia realizacji własnych celów uczestników lub przyjętej przez nich strategii działania w ramach organizacji.
W koncepcji gry organizacyjnej, organizacje traktuje się jako:
rezultat współwystępowania zjawisk konfliktu i kooperacji;
systemy działań uczestników zmierzających do zrealizowania własnych celów, a jednocześnie celu organizacji, nawet wówczas, gdy cele te są rozbieżne czy sprzeczne;
obszary ograniczeń, ale zarazem i pewnej swobody, i to
zarówno systemu w stosunku do uczestników, jak i uczestników w stosunku do systemu;
systemy gier, które w ramach posiadanych marginesów swobody prowadzą ze sobą lub z systemem poszczególni jego uczestnicy lub grupy uczestników.
Struktura organizacji jest najczęściej stosunkowo mało przejrzysta, zmienna, a jej trwałość i niezniszczalność jest często tylko pozorna; organizacje nie tyle są, ile ciągle się stają.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz