Poglądy filozoficzno-polityczne sofistów - wykład, 2 sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poglądy filozoficzno-polityczne sofistów - wykład, 2 sem - strona 1 Poglądy filozoficzno-polityczne sofistów - wykład, 2 sem - strona 2

Fragment notatki:

Poglądy filozoficzno-polityczne sofistów. -pojawili się w V wieku
-pokazywali problemy moralne, ale nie potrafili wskazać zasady, z której się biorą
-negacja wszelkiej postaci bóstw
-myśl i słowo straciły związek z bytem i prawdą
-nie stworzyli spójnego systemu filozoficznego; wg nich filozofia ma kształtować praktyczną mądrość życiową, rozstrzygać zagadnienia życia codziennego - człowiek na pierwszym planie, człowiek sam jest rzeczywistością, a nie odzwierciedleniem kosmosu (mikrokosmosem jak chciał Demokryt)
-człowiek to niezależnie działająca jednostka, jednostka wydobyta z grupy (antytradycjonalizm) już nie musi jak to było wcześnie podlegać wszystkim normom narzuconym z zewnątrz (INDYWIDUALIZM)
-homomensura - człowiek jest miarą, gdyż nie ma możliwości dotarcia do wiedzy pewnej i niezmiennej--NEGACJA WSZELKICH AUTORYTETÓW i PRAWD OBIEKTYWNYCH - wszystko jest kwestią punktu widzenia, nie ma nic stałego, powszechnego kryterium prawdy - RELATYWIZM - rzeczywistość to proces nieustannej przemiany, człowiek ma jedynie do czynienia z własnymi doznaniami, sam doświadcza wciąż zmiennych wrażeń - nie ma stałego punktu odniesienia, wspólnych praw itd.
-Są jedynie rzeczy i opinie dobre w danej sytuacji i pod pewnym względem
-DIALEKTYKA - jej narzędziem jest rozum -sztuka myślenia w przeciwstawnych punktach widzenia, człowiek sam staje się niejako wytwórcą prawdy
- Sofiści duże znaczenie nadają retoryce -Rację mają Ci, którzy potrafią przekonać do swoich argumentów!!! -Wszystkie opinie można kwestionować - DEMAGOGIA -Kształtują podstawy POLITYCZNEGO RACJONALIZMU - nie ma niepodważalnych dogmatów, wszystko musi mieć racjonalne uzasadnienie, o wszystkim decydować ma publiczna debata. -KONWENCJONALIZM - wszystko, co czynią ludzie jest dziełem konwencji -W sferze publicznej możliwe jest kształtowanie WOLNOŚCI-wychowanie ważniejsze od wrodzonych skłonności, uwolnienie od naturalnych popędów, można urabiać własną naturę. --człowiek jako twórca prawa i obywatel kieruje się poczuciem wstydu, sam stawia sobie wymagania. -W myśli sofistów dylemat - rządy prawa czy siła? Kallikses i Trazymach przeciwko konwenansom, gloryfikują siłę (prawo układają słabi ludzie, którzy się boją i chcą by wszyscy byli równie słabi, natura pokazuje, że silniejszy powinien mieć jednak więcej; prawo to obłuda, bo samolubne pragnienia w końcu wyjdą na wierzch)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz