Podstawy statystyki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2191
Wyświetleń: 6531
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy statystyki - strona 1 Podstawy statystyki - strona 2 Podstawy statystyki - strona 3

Fragment notatki:

Słowo STATYSTYKA wywodzi się od łacińskiego słowa STATUS oznaczającego „stan rzeczy”. W łacinie średniowiecznej słowa status używano dla opisania politycznego stanu rzeczy.


Termin STATYSTYKA został wprowadzony w połowie XVII w. przez Gotfrieda Achenwalla, który rozumiał statystykę jako PAŃSTWOZNAWSTWO, tzn. naukę o państwie prezentującą podstawowe wiadomości niezbędne dla tych, którzy kierowali państwem. Nauka ta wyrosła z potrzeb administracji państwowej- zajmowała się gromadzeniem danych liczbowych i opisem stanu państwa na podstawie tych danych.


Podobną działalność prowadzono już w starożytności. W Egipcie, Babilonii, Persji, Rzymie czy Indiach sporządzano spisy ludności na potrzeby władających tymi państwami (patrz historia narodzin Jezusa z Nazaretu). W średniowieczu oprócz spisów ludności gromadzono również dane dotyczące dóbr kościelnych lub klasztornych.


Rozbudowa struktur państwowych i rozwój gospodarczy spowodowały, że znaczenie terminu STATYSTYKA uległo istotnym zmianom: - Wyodrębniły się ze STATYSTYKI nauki zajmujące się opisem i analizą działalności państwa takie jak EKONOMIA, FINANSE, RACHUNKOWOŚĆ; - Statystycy w opisie państwa zaczęli posługiwać się różnego rodzaju rozbudowanymi zestawieniami liczbowymi, prezentowanymi głównie w postaci graficznej TABLIC I WYKRESÓW. Zawierały one w miarę szczegółowe informacje dotyczące ludności, majątku, sił zbrojnych i przemysłu danego państwa.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz