To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawowe zagadnienia ubezpieczeń społecznych Pracownik wchodząc do stosunku pracy staje się również podmiotem ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to sytuacji kiedy pracownik z różnych powodów nie może świadczyć pracy i pozostaje bez środków do życia. Ubezpieczenia społeczne były uważane za część prawa pracy, ale aktualnie uważa się, że ta dziedzina prawa wyodrębniła się z prawa pracy i stanowi odrębną dziedzinę (ubezpieczeniami objęci są już nie tylko pracownicy, ale także duchowni, przedstawiciele wolnych zwodów, indywidualni rolnicy itp. - dlatego jest to uzasadniony pogląd, że ubezpieczenia społeczne to odrębna gałąź pracy).
Rodzaje ubezpieczeń społecznych ze względu na zakres świadczeń: Ubezpieczenia emerytalne - polegają na comiesięcznej wypłacie określonej kwoty osobom, które osiągnęły wiek emerytalny.
Ubezpieczenia rentowe - polegają na comiesięcznej wypłacie określonej kwoty w okresie wyznaczonym przez specjalną komisję np. osobom niezdolnym do pracy.
Rozróżniamy rentę : inwalidzką - z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniową - dodatek do renty inwalidzkiej na przekwalifikowanie,
rodzinną - jeśli osoba która zmarła pobierała lub była uprawniona do emerytury bądź renty; mogą ją otrzymywać:
wdowy/wdowcy,
sieroty (dodatkowe zasiłki dla sierot całkowitych),
rodzice. Ubezpieczenia chorobowe - polegają na wypłacie określonej kwoty w razie chorób oraz za urlopy macierzyńskie. Ubezpieczenia wypadkowe - polegają na wypłacie określonej kwoty w postaci odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)