Podstawowe typy układów regularnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe typy układów regularnych - strona 1

Fragment notatki:

Podstawowe typy układów regularnych :
prostokątne (szachownice) a) b) c) promieniste (koncentryczne)
pasmowe (liniowe)
Należy do najprostszych z punktu widzenia projektowania. Zastosowanie takiego układu ułatwia parcelację terenu i podział miasta na jednostki administracyjne. Jest dogodny architektonicznie (domy w kształcie kwadratowych bloków), dogodna komunikacja (ale brak połączeń ukośnych). Pojawił się w starożytności, stosowany przez greków (np. Milet) a także w miastach chińskich. W średniowieczu np. Kraków, w renesansie Zamość. Układ ten jest szeroko stosowany w Ameryce północnej i południowej.
Tworzą go ulice rozchodzące się promieniście z centrum, które przecinają ulice w kształcie kół oraz fragmenty terenu rozmieszczone koncentrycznie wokół centrum miasta. Harmonijne rozplanowanie miasta z łatwym dostępem do centrum. Charakterystyczne dla renesansu (miasta dzieła sztuki) później także w baroku i jeszcze później np. Moskwa, Wiedeń.
Ideą koncepcji liniowej jest rozdzielenie głównych funkcji urbanistycznych (mieszkania, pracy, wypoczynku) i usytuowanie ich w postaci stref linearnych biegnących równolegle do siebie wzdłuż głównej osi komunikacyjnej. Nie znalazł on praktycznego zastosowania
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz