podstawowe rodzaje kolumn chromatografia gazowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
podstawowe rodzaje kolumn chromatografia gazowa - strona 1

Fragment notatki:

podstawowe rodzaje kolumn chromatografia gazowa Tradycyjne kolumny z wypełnieniem stałym - są to kolumny o długości 1-5 m i średnicy wewnętrznej ok. 2-3 mm, wykonywane ze specjalnych stopów metali kolorowych. Wypełnia się je substancjami porowatymi takimi jak pokruszona cegła, rozmaite kserożele. Rozdzielanie analizowanych substancji odbywa się w nich na granicy gaz-ciało stałe ( adsorpcja ).
Tradycyjne kolumny z wypełnieniem stało-ciekłym - są to kolumny o podobnej długości i średnicy jak kolumny do wypełnienia stałego. Wypełnia się je specjalnymi porowatymi kserożelami (zwykle  silikażelami  lub ziemiami okrzemkowymi), tu zwanymi nośnikami fazy ciekłej.. Rozdzielanie analizowanych substancji odbywa się na granicy gaz-ciecz ( absorpcja ).
Kolumny kapilarne - są to kolumny o długości do 50-60 m i średnicy wewnętrznej rzędu 0,32 mm i mniej. Są one wykonywane ze stali nierdzewnej lub  krzemionki topionej pokrytą polimidem lub aluminium . Wypełnia się je roztworami  polimerów  lub innych nielotnych substancji ciekłych o wysokiej  lepkości  i polarności zależnej od rodzaju związków, które mają być rozdzielane. Rozdzielanie analizowanych substancji odbywa się w nich na granicy gaz-ciecz.

(…)


podstawowe rodzaje kolumn chromatografia gazowa Tradycyjne kolumny z wypełnieniem stałym - są to kolumny o długości 1-5 m i średnicy wewnętrznej ok. 2-3 mm, wykonywane ze specjalnych stopów metali kolorowych. Wypełnia się je substancjami porowatymi takimi jak pokruszona cegła, rozmaite kserożele. Rozdzielanie analizowanych substancji odbywa się w nich na granicy gaz-ciało stałe (adsorpcja).
Tradycyjne kolumny z wypełnieniem stało-ciekłym - są to kolumny o podobnej długości i średnicy jak kolumny do wypełnienia stałego. Wypełnia się je specjalnymi porowatymi kserożelami (zwykle silikażelami lub ziemiami okrzemkowymi), tu zwanymi nośnikami fazy ciekłej.. Rozdzielanie analizowanych substancji odbywa się na granicy gaz-ciecz (absorpcja).
Kolumny kapilarne - są to kolumny o długości do 50-60 m…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz