Podmioty uprawnione do zatrzymania osoby-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmioty uprawnione do zatrzymania osoby-opracowanie - strona 1 Podmioty uprawnione do zatrzymania osoby-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Wskaż różnice miedzy ujęciem a zatrzymaniem osoby. Wskaż podmioty uprawnione do zatrzymania osoby. Zgodnie z art. 244. § 1 kpk po zaistnieniu przesłanek wskazanym w tym przepisie policja ma prawo zatrzymania osoby podejrzanej. Na podstawie art. 11b § ust. z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej w toku wykonywania czynności służbowych inspektorzy i pracownicy maja prawo zatrzymania osoby ale tylko wówczas, gdy inne środki pozostające w dyspozycji organów kontroli skarbowej, inspektorów i pracowników są bezcelowe lub okazały się nieskuteczne. Na podstawie art. 11 ust. z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.  Funkcjonariusze, wykonując zadania, mają prawo m.in. do zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw oraz doprowadzania ich do właściwego organu Straży Granicznej.
Na podstawie art.  23 ust z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, funkcjonariusze ABW, wykonując czynności, mają prawo m.in. zatrzymywania osób w trybie i w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego. Zatrzymanie osoby może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne. Na podstawie art. 68. ust z dnia 18 września 2001 r. Kodeks morski. Kapitan może w czasie podróży zatrzymać w osobnym pomieszczeniu osobę, której zachowanie się na statku zagraża bezpieczeństwu statku, ludzi lub mienia. Zatrzymanie może trwać najdłużej do czasu przybycia statku do najbliższego portu polskiego albo do portu państwa, którego obywatelem jest osoba zatrzymana.
Na podstawie art. 18 ust z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają prawo zatrzymać żołnierza:
1) który stwarza w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego albo dla mienia,
2) co do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił on wykroczenie, a zachodzi obawa co do jego ucieczki lub ukrycia się albo zatarcia śladów, bądź też nie można ustalić jego tożsamości,
3) który został ujęty na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu tego czynu,
4) który rażąco narusza dyscyplinę wojskową lub porządek publiczny, jeżeli zachodzi obawa co do jego ucieczki lub ukrycia się albo zatarcia śladów czynu bądź nie można ustalić jego tożsamości albo gdy zatrzymanie jest niezbędne do niezwłocznego przywrócenia dyscypliny wojskowej lub porządku publicznego, Na podstawie art. 13 ust z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu. Funkcjonariusz, wykonując zadania, ma prawo m.in. zatrzymywać osoby stwarzające w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz dla mienia, a także osoby w sposób rażący naruszające porządek publiczny. Osobie zatrzymanej przysługują uprawnienia przewidziane w Kodeksie postępowania karnego. Zatrzymanie osoby może nastąpić tylko wówczas, gdy czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, okazały się nieskuteczne.


(…)


Wskaż różnice miedzy ujęciem a zatrzymaniem osoby.
Wskaż podmioty uprawnione do zatrzymania osoby.
Zgodnie z art. 244. § 1 kpk po zaistnieniu przesłanek wskazanym w tym przepisie policja ma prawo zatrzymania osoby podejrzanej. Na podstawie art. 11b § ust. z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej w toku wykonywania czynności służbowych inspektorzy i pracownicy maja prawo zatrzymania osoby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz