Podmioty prawa międzynarodowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmioty prawa międzynarodowego - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Podmioty prawa międzynarodowego inne niż państwa - niesuwerenne organizacje terytorialne, narody, powstańcy i strony wojujące.
.
Niesuwerenne organizacje terytorialne - organizacje nie stanowiące części terytorium żadnego państwa, ale które same też nie są państwem, gdyż ich władze nie dysponują suwerennością. Suwerenność ich może być ograniczona na rzecz państw lub organizacji międzynarodowych - Andora, Monako, Wolne Miasto Gdańsk.
Naród - naród walczący o swą niepodległość i utworzenie państwa, który w tym celu stworzył już jakąś organizację może stać się podmiotem prawa międzynarodowego. Uznanie za powstańców - ze względów politycznych państwo nie chce uznać grupy walczącej za stronę wojującą. Państwo uznaje tylko że grupa sprawuje faktyczną władzę na pewnym obszarze i jest gotowe nawiązać z daną grupą stosunki o ograniczonym charakterze, ze względu na konieczność ochrony swoich interesów.
Uznanie za stronę wojującą - grupa powstańcza jest zorganizowana (posiada swoje władze),
sprawuje kontrolę nad pewnym terytorium,
przestrzega praw i zwyczajów wojennych.
Uznanie za stronę wojującą powoduje że musi być ona traktowana jako podmiot praw i obowiązków międzynarodowych przysługujących państwu prowadzącemu wojnę.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz