Podmioty na prawach strony-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmioty na prawach strony-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

16. PODMIOTY NA PRAWACH STRONY
Nie zastępują strony, ale występują w postępowaniu w interesie strony. W tej grupie znajdują się 3 kategorie podmiotów: organizacje społeczne (31), prokurator (182-189), Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeżeli organizacja społeczna, prokurator lub RPO brali udział w I instancji przed wydaniem decyzji mogą wystąpić z odwołaniem od podjętej decyzji. Przepisy ustaw szczegółowych mogą wskazywać i inne podmioty, które będą występować na prawach strony (recenzenci, Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, gminy, naczelny lekarz uzdrowiska).
Organizacje społeczne występują w takim ch-rze gdy:
Postępowanie dotyczy osoby trzeciej,
Ich udział jest uzasadniony celami statutowymi,
Ich udział jest uzasadniony interesem społecznym,
Organizacja społeczna może żądać wszczęcia postępowania w sprawie dotyczącej osoby trzeciej (31), dopuszczenia jej do już toczącego się postępowania, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi organizacji lub przemawia za tym ważny interes społeczny. Organ wydaje postanowienie o jej dopuszczeniu.
Prokurator może zwrócić się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (182), może żądać wszczęcia postępowania (wobec bezczynności organu), włączyć się do już toczącego się postępowania. W takim wypadku, może się posługiwać takimi samymi środkami prawnymi, które przysługują stronie (188). Może złożyć sprzeciw od decyzji ostatecznej. Jest to środek przysługujący tylko prokuratorowi, nie przysługuje ani organizacji społecznej ani RPO. Sprzeciw może być składany tylko, gdy przepisy KPA przewidują możliwość wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji, uchylenia lub zmiany.
Rzecznik Praw Obywatelskich bierze udział w postępowaniu na podstawie ustawy z 15.07.1987 r. o RPO. Ma prawo zwracać się o wszczęcie postępowania administracyjnego lub postępowania przed NSA, włączyć się do już toczącego się postępowania na prawach strony. Przesłanką podjęcia czynności przewidzianych w tej ustawie jest powzięcie wiadomości o naruszeniu praw i wolności obywatelskich (art. 8), posługiwać się tymi środkami prawnymi, które przysługują stronie i nie uczestniczyć w postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz