Katalog podmiotów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Katalog podmiotów-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

: Katalog podmiotów.
Organizacja społeczna (art. 31 kpa)
Organizacja społeczna może korzystać ze statusu podmiotu na prawach strony, jeżeli:
Cel statutowy tej organizacji odpowiada przedmiotowi sprawy
Interes społeczny przemawia za przyznaniem organizacji społecznej tego statusu.
Organizacja społeczna może żądać:
Wszczęcia postępowania administracyjnego (organizacja może żądać wszczęcia w sytuacji gdy przepis prawa przewiduje wszczęcie z urzędu)
Może żądać dopuszczenia do toczącego się postępowania, nie zależnie od sposobu wszczęcia tego postępowania
Organizacja korzystając z któregokolwiek z powyższych uprawnie musi wykazać, że cel statutowy odpowiada przedmiotowi sprawy, którego zadanie dotyczy i za działaniem organizacji przemawia interes społeczny. Organ kontroluje spełnienie powyższych przesłanek, po dokonaniu analizy wydaje postępowanie odpowiednio o wszczęciu albo o odmowie wszczęcia postępowania. Na postępowanie odmowne przysługuje organizacji zażalenie. Organ ma obowiązek informowania organizacji społecznej o wszczęciu i prowadzeniu postępowania, jeżeli uzna je ze względu na cel statusowy i interes społeczny, udział organizacji w postępowaniu jest uzasadniony. Organizacja która nie korzysta ze statusu podmiotów na prawach strony może wyrazić stronie pogląd w sprawie. Pogląd może być wyrażony na wniosek organizacji za zgodą organu.
Prokurator jako podmiot na prawach strony może:
żądać wszczęcia postępowania administracyjnego
przystąpić do toczącego się postępowania
Prokurator żąda wszczęcia postępowania w celu usunięcia stanu bezprawnego. Stan bezprawny występuje wtedy gdy postępowanie administracyjne wszczynane jest z urzędu, a organ pomimo obiektywnych przesłanek wszczęcia tego postępowania, nie wszczyna go.
Prokurator może przystąpić do toczącego się postępowania nie zależnie od sposobu wszczęcia. Prokurator przystępuje do postępowania w celu zagwarantowania zgodnego z prawem rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy. Organ nie posiada uprawnienia które przysługuje mu wobec organizacji społecznej, tzn. nie kontroluje podstaw przystąpienia prokuratora i nie może ograniczyć udziału prokuratorowi w postępowaniu. Jeżeli organ uzna, że udział prokuratora w toczącym się postępowaniu jest niezbędny dla zachowania praworządności w postępowaniu to ma obowiązek zawiadomić prokuratora o wszczęciu i prowadzeniu takiego postępowania. Ponad to prokuratorowi przysługuje uprawnienie do wniesienia sprzeciwu od decyzji ostatecznej. Sprzeciw przysługuje jeżeli przepis prawa przewiduje możliwość wszczęcia postępowania w trybach nadzwyczajnych (możliwość zaskarżenia decyzji w tych trybach). Sprzeciw powinien być rozpoznany niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz