Podatek VAT - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podatek VAT - omówienie - strona 1 Podatek VAT - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Podatek VAT
Do działalności rolniczej VAT został wprowadzony ustawą z 20.07.2000r. W przypadku osób fiz. Prowadzących wyłącznie gosp. rolne leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT złoży naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. l ustawy.
Przepis stosuje się odpowiednio do osób fizycznych pro wyłącznie działalność rolniczą w rozumieniu ustawy. Przez działalność rolniczą ustawa rozumie produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym produkcja przez ustawy o podatku dochodowym jako dział specjalny produkcji rolnej.
Produktami rolnymi w rozumieniu ustawy są towary wymienione w nr 2 do ustawy zatytułowanym „Wykaz towarów, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług", m.in. pozostałe zwierzęta wodne żywe, ryby słodkowodne świeże i mrożone, miód pszczeli standaryzowany, produkty upraw polowych i łąkowych, produkty ogrodnictwa, produkty hodowli, produkty gospodarki leśnej i łowieckiej.
zwolniona od VAT jest
produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik, który nie zrezygnował z przysługujacego mu zwolnienia od VAT w zakresie dostawy wytworzonych przez siebie produktów. Zwolnienie powyższe nie dotyczy dostawy produktów rolnych dokonywanej przez:
1) rolników ryczałtowych, dokonujących dostawy produktów rolnych lub świadczących usługi rolnicze, którzy zrezygnują ze zwolnienia od warunkiem:
— dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przel 20 tyś. zł,
— dokonania zgłoszenia rejestracyjnego,
—prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3;
2) podatników obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od VAT bądź świadczącemu usługi rolnicze, podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrot wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych bądź wykonania usługi rolniczej pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Zgodnie z regulacją ustawową podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynnie nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego są obowiązani wystawiać faktury dokumentujące zakupy towarów od rolników ryczałtowych i wypłacać im kwoty zryczałtowanego podatku, więc praktycznie na nich spoczywa ciężar rozliczeń związanych z podatkiem od towarów i usług w rolnictwie. Mechanizm ten różni się zatem znacznie od mechanizmu rozliczania VAT w przypadku działalności gospodarczej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz