To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
14. Podatek od towarów i usług - ogólna charakterystyk, elementy konstrukcyjne.
Ustawa o podatku od towarów i usług.
Podatek VAT (ang. Value Added Tax w skrócie VAT), zwany także podatkiem od wartości dodanej, w Polsce występujący pod nazwą „Podatek od towarów i usług” jest podatkiem obrotowym, który obciąża ostatecznego nabywcę towaru, a więc jest zawarty w cenie jego zakupu. VAT został wprowadzony po raz pierwszy w roku 1954, we Francji a jego twórcą był Maurice Lauré. Z kolei w Polsce został wprowadzony przez: Ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ale przystąpienie Polski do UE sprawiło, że konieczna była harmonizacja polskiego prawa podatkowego z prawem unijnym. W tym celu została uchwalona ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Podatek VAT charakteryzuje się następującymi cechami:
@ powszechność
@ wielofazowość
@ potrącalność
@ z potrącalnością wiąże się neutralność dla podatników
PODMIOT PODATKU osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą. Niekiedy także podatnicy nie prowadzący działalności gospodarczej, ale dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu (np. import towarów).
Nawet jednokrotna sprzedaż rzeczy w tym celu nabytej jest prowadzeniem działalności gospodarczej szeroka definicja działalności gospodarczej. Konsekwencje praktyczne szerokiej definicji jeśli robię coś z nastawieniem na dochód to podpadam pod VAT. Podatnika VAT od płatnika VAT-u należy odróżniać. Rodzaje płatników: komornicy sądowi i inne organy egzekucyjne. Przedstawiciela podatkowego w tym podatkumusi go mieć każdy podatnik dokonujący sprzedaży na terytorium RP nie mający w RP siedziby albo stałego miejsca sprzedaży. Tzw. Mały podatnik podatnik u którego obroty nie przekroczyły 1 200 000 euro. Mały podatnik ma dobrze na gruncie VAT-u bo może korzystać z metody kasowej rozliczenia VAT-u. Mały podatnik VAT zobowiązany jest płacić podatek od obrotów faktycznie uzyskanych (metoda kasowa) a nie należnych (metoda memoriałowa). PRZEDMIOT PODATKU przedmiotem podatku jest:
@ Dostawa towarów przeniesienie uprawnień do władania towarem jak właściciel; głównie sprzedaż ale także przekazanie czy darowizny. Te najbardziej popularne czynności rodzą obowiązek płacenia podatków.
Towar to każda rzecz lub jej część oraz wszystkie postacie energii. Towarem nie jest bon, talon, pieniądz. @ Sprzedaż usług Usługa sprzedaż czegoś co nie jest towarem. Dzisiaj mamy pomoc: Polska Klasyfikacja Towarów i Usług (dalej PKTiU).
@ Eksport eksport jest objęty zwolnieniem z prawem zwrotu podatku (w Polsce stawka zerowa). Podatnik eksportujący nie płaci nic z tytułu eksportu ale przysługuje mu prawo do zwrotu podatku naliczonego. Rozwiązanie to ma zachęcać do eksportu.
(…)
… sprowadzenie towaru na obszar celny UE spoza tego obszaru. Co do zasady import podlega opodatkowaniu VAT-em (realizuje to naczelnik UC a nie US), płaci się go na granicy z tytułu sprowadzenia zza granicy.
@ Transakcje wewnątrz wspólnotowe to wewnątrz wspólnotowa dostawa i nabycie. Wewnątrz wspólnotowa dostawa to eksport w ramach UE, a wewnątrz wspólnotowe nabycie w ramach UE to import.
@ Towary…
… jest zerowa. Przy transakcjach wewnątrz wspólnotowych podstawą opodatkowania jest całą kwota uzyskiwana przez tego który kupuje (wewnątrz wspólnotowe nabycie); to co zyskuje osoba, która dokonuje wew. UE podstawy. Transakcje rozliczane są jako wewnątrz wspólnotowe tylko gdy zachodzą między podatnikami VAT. Inaczej jest, gdy nabywcą jest nie podatnik VAT, a dostawca jest podatnikiem VAT. Wtedy mamy sprzedaż wysyłkową. Na tym podatniku VAT ciąży obowiązek zapłacenia podatku VAT. STAWKI PODATKU stawki VAT w Polsce od stycznia 2011r. kształtują się w sposób następujący:
@ 23 %
@ 8 % @ 5 %
@ 3 % (ryczałt dla taryfiarzy)
@ 0 %
Stawka podstawowa to stawka 23%. Wynika to z dyrektywy nr 112. Mówi ona o tym, że stawka podstawowa nie może być mniejsza niż 15%. Z tej dyrektywy wynika, że powinna być jedna stawka…
…, samoloty, pasze dla zwierząt etc… W tym załączniku mamy symbol PKTiU a potem nazwa towaru. Jeśli mamy „ex” to w ustawie o VAT-ie mamy pojęcie węższe niż w PKTiU. Stawka 5 % w tej stawce znalazła się nie przetworzona żywność (np. ziemniaki, mąka, kasze etc.). Wcześniej miała stawkę 3%. Ale 5 % opodatkowano także przetworzoną żywność (wyjątki; sok, nabiał, przetwory mięsne). To także stawka na czasopisma…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)