Plutonizm - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Plutonizm - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Plutonizm
Plutonizm- obejmuje ogół zjawisk związanych z powstawaniem i krystalizacją intruzji magmowych wewnątrz skorupy ziemskiej. Intruzją nazywa się wtargnięcie magmy pomiędzy już istniejące skały. Intruzje magmowe tworzą różne struktury. Największe są batolity - zakrzepłe ogniska magmowe. Magma przedzierająca się z ogniska ku powierzchni tworzy po zakrzepnięciu kominy, żyły, soczewki, lakolity itd. Wciskanie się magmy powoduje nie tylko przeobrażenie sąsiadujących skał niemagmowych , ale również deformację ich ułożenia.
Intruzje magmowe W zależności od kształtu powstałych form intruzji oraz ich stosunku do otoczenia skalnego wyróżnia się intruzje zgodne i niezgodne.
Intruzje zgodne (np. lakolity, lopolity)mają ściany ułożone równolegle do starszych płaszczyzn tektonicznych, powierzchni warstwowania itd. Nie zmieniają zatem istniejącego przed intruzją układu warstw skalnych, lecz co najwyżej go modyfikują.
Intruzje niezgodne(np. żyła pokładowa, czyli sill oraz dajka) przecinają płaszczyzny starszych struktur tektonicznych lub warstw - nie wykazują żadnego do nich dostosowania.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz