Plutonizm

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1554
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Plutonizm - strona 1 Plutonizm - strona 2 Plutonizm - strona 3

Fragment notatki:


Plutonizm Ważne pojęcia: plutonizm, intruzje magmowe SMS : Pluton w mitologii rzymskiej to bóg świata podziemnego, odpowiednik greckiego boga Hadesa Plutonizm - procesy geologiczne zachodzące w głębi skorupy ziemskiej związane z wdzieraniem (intrudowaniem) magmy w istniejące warstwy skalne, jej zastyganiem i krystalizacją skał magmowych, głębinowych (nazywanych też plutonicznymi). Powolne krzepnięcie sprzyja wykształcaniu się kryształów widocznych gołym okiem. Skały mają więc budowę jawnokrystaliczną.
Formy plutoniczne nazywane są intruzjami magmowymi . Dzieli się je na zgodne i niezgodne z pierwotnym układem warstw. Wokół intruzji często dochodzi do przeobrażenia skał wskutek metamorfizmu regionalnego, któremu sprzyja wysoka temperatura krzepnącej magmy.
Proponuję zrobić jeden schemat na bazie poniższych z pominięciem form na powierzchni pierwszego schematu Typy intruzji zgodnych i niezgodnych proponuję umieścić po obu stronach schematu Intruzje zgodne to horyzontalne struktury ułożone zgodnie z pierwotnym układem warstw skalnych:
Sill (żyła pokładowa)
lakkolit
lopolit
fakolit Intruzje niezgodne to struktury przecinające pierwotne warstwy skał: batolity dajki (w postaci żył)
tu są prawidłowe, lepiej widoczne intruzje, które zbiorowo powinny pojawić się na jednym schemacie Wydawałoby się, że powstające powoli, głęboko w skorupie ziemskiej intruzje nie mają wielkiego wpływu na kształtowanie się form terenu. Jednak ich wydźwigniecie, czy zdarcie nadległych warstw skalnych odsłonić może ciekawe struktury urozmaicające krajobraz.
Ciekawostka: Najrozleglejsze intruzje to batolity. Długi okres krzepnięcia skał doprowadził do wykształcenia się skał jawnokrystalicznych, w których kryształy widoczne są gołym okiem, np. granitów, sjenitów. Wokół nich skały osadowe ulegały przeobrażeniu tworząc skały metamorficzne, np. łupki krystaliczne. W Polsce w okresie karbońskim na terenie obecnych Tatr Wysokich (Wschodnich) utworzył się batolit, który w trakcie orogenezy alpejskiej uległ wydźwignięciu, a następnie poddany został erozji. Tu może by umieścić kilka zdjęć np. z wyspy Arran (Szkocja), albo nasze Tatry Wysokie Podobnie stało się z widocznym na zdjęciu El Kapitan i Half Dome w górach Sierra Nevada przemodelowanymi później przez lodowiec.


(…)

… metali (m.in. żelaza, chromu, niklu, platyny, złota), kamienie szlachetne. W ich sąsiedztwie powszechnie spotyka się wody mineralne i termalne. Ciekawostka: W głębokich kominach wulkanicznych z nagromadzenia rzadkich minerałów może powstać cenna skała kimberlit, z której pozyskuje się diamenty. Występuje ona głównie w okolicch Kimberley w RPA, w Demokratycznej Republice Konga oraz w Jakucji na Syberii.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz