Płeć i seksualność

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płeć i seksualność - strona 1 Płeć i seksualność - strona 2

Fragment notatki:


Płeć - termin właściwy dla świata ożywionego. W najbardziej podstawowym wymiarze odnosi się do różnicy fizycznej, biologicznej i psychicznej w sferze seksualnej, której podstawowym wyznacznikiem jest rola w funkcjach prokreacyjnych: żeńskich i męskich. W odniesieniu do zwierząt mówi się o samcach i samicach, w odniesieniu do ludzi o mężczyznach i kobietach. Płeć biologiczna (sex) w odniesieniu do anatomicznych i fizjologicznych różnic między ciałem kobiety i mężczyzny. Płeć kulturowa (gender) odnosi się do psychologicznych, społecznych i kulturowych różnic między kobietami i mężczyznami. Płeć kulturowa wiąże się z budową społecznej koncepcji męskości i kobiecości. Niekoniecznie jest bezpośrednią pochodną płci biologicznej. Rozróżnienie płci biologicznej i kulturowej ma fundamentalne znaczenie, gdyż wiele różnic między kobietami i mężczyznami nie bierze się z biologii. I teza: Zachowania kobiet i mężczyzn wynikają z uwarunkowań biologicznych. (od hormonów i chromosomów począwszy, a skończywszy na rozmiarach mózgu i genetyce kończąc)Mężczyźni mają skłonność do agresji, której kobietom brak. W wielu kulturach kobiety poświęcają znaczną część życia opiec nad dziećmi i nie mogą łatwo uczestniczyć w wojnach i polowaniach. Poziom agresji i łagodności u kobiet i mężczyzn waha się w zależności od kultury.
2 II teza: Socjalizacja do ról związanych z płcią. Nauka tych ról następuje podczas kontaktu z instytucjami społecznymi, jak rodzina i środki przekazu. Dziecko rodzi się z płcią biologiczną, a płeć kulturową nabywa z doświadczeniem życiowym i nauką. Mężczyźni i kobiety w procesie socjalizacji uczą się różnych ról. Chłopcy i dziewczynki uczą się różnych ról płci i odpowiednio męskiej i żeńskiej tożsamości, która tym rolą towarzyszy. Pomagają im w tym pozytywne i negatywne sankcje stosowane przez społeczeństwo w danych sytuacjach. Pozytywne i negatywne bodźce pomagają w dostosowaniu się do wymagań społecznych. Dwie główne teorie formowania tożsamości płci kulturowej kładą nacisk na dynamikę emocjonalną między dziećmi a ich opiekunami.Najbardziej znaną i kontrowersyjną teorię tożsamości płciowej sformułował Sigmund Freud na podstawie posiadania i braku penisa. Posiadanie penisa jest symbolem męskości, jego brak kobiecości. Kolejną teorią jest teoria Chodorowa, oparta na założeniach Freuda, w wielu punktach zmodyfikowana. Nauka czucia się istotą męską lub żeńską zaczyna się w początkowym okresie życia od przywiązania się dziecka do rodziców. Należy pamiętać, że płci kulturowej nie da się zaprogramować. Jednostki ludzkie nie są biernymi odbiorcami, a tożsamość płci jest w pewnym stopniu efektem oddziaływań społecznych.
Kobietom i mężczyznom przypisuje się różne role i tożsamości. Różnice płci są ważnym czynnikiem satysfakcji społecznej. Płeć jest czynnikiem tworzącym strukturę życiowych szans i możliwości stojących przed jednostkami i grupami, ma wpływ jakie role dostanie się do odegrania, począwszy od gospodarstwa domowego, a skończywszy na urzędach państwowych. Mimo, że role kobiet i mężczyzn w różnych krajach są odmienne, nie spotykane są kultury, w których kobiety miały by większą władzę niż mężczyźni . Prawie we wszystkich kulturach mężczyźni są wyżej cenieni i nagradzani niż kobiety. Kobiety zwyczajowo odpowiedzialne są za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Mężczyźni natomiast do zaspokajania potrzeb gospodarstwa i zapewnienie środków do jego prowadzenia.


(…)

…. Z czasem ich znajomość przerodziła się w trwały związek. Nie mogli się jednak pobrać, gdyż w świetle prawa brytyjskiego liczyłby się ich akt urodzenia, nie zaś obecna płeć. Pobrali się więc w Danii, gdzie nie był to problem.    Każdy z nas „konstruuje płeć” w naszych codziennych interakcjach z innymi. Wszystkie aspekty naszego życia, od tonacji głosu przez gesty i sposób poruszania się do norm zachowań, są związane…
…, z jednym, dwoma lub wieloma partnerami. Można uprawiać seks z samym sobą (masturbacja) lub nie uprawiać go z nikim (celibat). Można odbywać stosunki z transseksualistami lub osobami w erotycznym przebraniu płci przeciwnej, korzystać z pornografii, rekwizytów seksualnych, praktykować sadomasochizm, odbywać stosunki ze zwierzętami.
Historia Janeen Newham i Davida Willisa, pary transseksualistów   Spośród…
… zwyczajowo odpowiedzialne są za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Mężczyźni natomiast do zaspokajania potrzeb gospodarstwa i zapewnienie środków do jego prowadzenia.
Ruchy feministyczne mają w założeniu zmniejszenie nierówności płci i dyskryminacji kobiet (seksizm, dyskryminacja, nierówne płace i traktowanie). Typy męskości w środowisku szkolnym:- Macho - grupa chłopców pochodzenia robotniczego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz