Płeć jako kategoria kulturowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 574
Wyświetleń: 1652
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płeć jako kategoria kulturowa - strona 1 Płeć jako kategoria kulturowa - strona 2 Płeć jako kategoria kulturowa - strona 3

Fragment notatki:

PŁEĆ JAKO KATEGORIA KULTUROWA Płeć fizyczna niekoniecznie pokrywa się z płcią psychiczną człowieka. Różnice między płciami są kodowane w naszym umyśle od dzieciństwa. Tożsamość płci kulturowej jest dla nas czymś oczywistym. W rzeczywistości płeć jest „konstruowana”.
Na płeć składają się: tonacja głosu, gesty, sposób poruszania, normy zachowań. Uczeni nie są zgodni co do stopnia wrodzoności tożsamości płciowej. W nowoczesnym społeczeństwie życie seksualne ulega przemianom. Różnice płciowe łączą się z kwestią władzy i nierówności społecznych.
RÓŻNICE PŁCI
Istnieje płeć biologiczna ( sex ) i płeć kulturowa ( gender ). Płeć biologiczna to anatomiczne i fizjologiczne różnice między ciałem mężczyzny a kobiety. Płeć kulturowa z kolei to różcnie psychologiczne, społeczne i kulturowe.
Istnieją trzy teorie dotyczące płci:
Płeć kulturowa a biologia - różnice naturalne Za znaczne różnice w zachowaniach kobiet i mężczyzn odpowiadają m.in.: hormony, chromosomy, genetyka. Różnice te widać w różnych kulturach, a więc są od kultury niezależne.
Jest to teoria niepoparta niepodważalnymi dowodami.
Socjalizacja do ról związanych z płcią Role płci są przyswajane na skutek nauki instytucji społecznych (rodzina, środki przekazu). Człowiek rodzi się z płcią biologiczną, a kulturową wykształca podczas swojego życia, przyswajając przyporządkowane danej płci normy i zachowania. Teoria ta koresponduje z tzw. „funkcjonalizmem” (wg. którego chłopcy i dziewczynki uczą się „ról płci” dzięki pozytywnym lub negatywnym sankcjom). Przeciwko tej teorii można wysunąć następujące zastrzeżenie: wzorce proponowane równocześnie przez różne instytucje mogą być ze sobą sprzeczne, a jednostki mogą odrzucać lub modyfikować narzucone im wzorce. Mimo to socjalizacja do ról związanych z płcią jest dużą siłą.
Społeczne tworzenie płci Pojawiła się na skutek krytyki obu powyższych teorii. Głosi, że oba rodzaje płci są kształtowane, gdyż obecnie istnieje możliwość kształtowania płci biologicznej. Nie istnieje coś takiego jak biologiczne podstawy kulturowych różnic płci. W ludzkim ciele nierozerwalnie splatają się ze sobą tożsamość kulturowa płci i różnice biologiczne. Różnice kulturowe stwarzają nacisk na pogłębianie się różnic biologicznych.
DWIE TEORIE TOŻSAMOŚCI PŁCIOWEJ
Różnice w zakresie płci kulturowej nie wynikają bezpośrednio z biologii, ale są wykształcone nieświadomie.
Teoria pierwsza - Freud

(…)

…. Inny pogląd (Johna Bowlby'ego) mówi, że kluczową rolę w socjalizacji pierwotnej odgrywa matka (dzieci w warunkach deprywacji macierzyńskiej, czyli nieobecności matki, są narażone na nieudaną socjalizację i tendencje antyspołeczne i psychopatyczne w przyszłości). Matka ma być rolą wyłącznie kobiecą. Koncepcja biologicznych podstaw różnic jest krytykowana przez feminizm. Również socjolodzy uważają…
… zawłaszczenie praw do kobiecego ciała i seksualności, oraz materialną zależność kobiet od mężczyzn, związaną z uwarunkowaniem kobiet do rodzenia dzieci. Drogą do odzyskania wolności ma być odrzucenie rodziny (w którą wpisane są relacje przemocy). Innym źródłem nierówności ma być przemoc fizyczna; przemoc domowa, gwałt i molestowanie seksualne są przejawami systemowej dyskryminacji kobiet. Nierówność przejawia…
… rodziny. Nie pojawiał się generalny kryzys tradycyjnej męskości, a raczej nadwątlone zostały jej elementy.
Przestępczość
Agresywne zachowania młodych mężczyzn związane ze zmianą ich roli w społeczeństwach nowoczesnych. Kryzys roli mężczyzny-żywiciela rodziny i usamodzielnianie się kobiet prowadzą do upadku społecznego typowego dla ubogich dzielnic centrów wielkich miast.
Kryzys znaczeń?
Współczesne…
…; te, którym zdarzyło się to okazjonalnie, te które robią to „dorywczo” i te które robią to „zawodowo” i prostytucja jest ich głównym źródłem dochodu) oraz wg. kryterium kontekstu zawodowego (typu środowiska i rodzajów interakcji, w jakie zaangażowana jest kobieta; pracujące na ulicy, „dziewczyny na telefon”, pracujące w lokalach lub domach publicznych). Istnieje również forma „barteru” - seks w zamian za konkretny…
… - tolerancja dla prostytucji i kontrola jej przez rejestrację.
Włochy - prostytucja nielegalna, ale słabo ścigana.
Francja - akt prostytucji jest legalny, ale domy publiczne - nie. Rosja - prostytucja jest nielegalna, ale ścigana jako przestępstwo cywilne (karą tylko mandat); stręczycielstwo jest jednak przestępstwem kryminalnym.
Szwecja - bycie prostytutką jest legalne, a bycie klientem prostytutki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz