Pierwokup i jego źródła

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pierwokup i jego źródła - strona 1 Pierwokup i jego źródła - strona 2

Fragment notatki:

PIERWOKUP. Zastrzeżenie pr.pierw. oznacza zastrzeżenie pierwszeństwa kupna oznaczonej rzeczy, gdyby strona zobowiązana sprzedała tę rzecz osobie trzeciej. Nie przyznaje w przeciwieństwie do pr.odk. możliwości nabycia przedmiotu sprzedaży w każdym czasie. Prawo pierwokupu może być zrealizowane wówczas gdy zobowiązany dokonuje sprzedaży rzeczy, której to prawo dotyczy, nie ma zastosowania w przypadku innych niż sprzedaż rozporządzeń rzeczą(!) Źródłem pr.pierw. może być: przepis ustawy (najczęściej) czynność prawna (umowa między stronami). KC reguluje prawo pierwokupu o ile przepisy szczególne nie mówią inaczej (ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami, prawo spółdzielcze, ustawa o agencji nieruchom. rolnych SP). Unormowania k.c. mają w zasadzie char. przep. iuris stricti niedopuszczalne jest umowne rozszerzenie zakresu stosowanie pr.pierw. Skutki istnienia prawa pierwokupu. Podstawowym skutkiem jest to, że rzecz, której dot. pr.pierw. może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem zawieszającym, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona(art. 597 ). Rodzi to obowiązki zobowiązanego z tytułu pierwokupu:
jeśli zamierza sprzedać rzecz osobie trzeciej to ma zawrzeć umowę warunkową;
niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o fakcie zawarcia takiej umowy i o jej treści. Wówczas aktualizuje się możliwość skorzystania z pr.pierw. przez uprawnionego, który może je wykonać w:
terminie zastrzeżonym, a w jego braku
w ciągu miesiąca co do nieruchomości albo
przy rzeczach ruchomych w ciągu tygodnia - od otrzymania zawiadomienia
Są to terminy zawite. W ustawach szczególnych mogą być zastrzeżone terminy odmienne np. ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera termin 2 miesięcy.
Wykonanie pr.pierw. Uprawniony wykonuje pr.pierw. składając zobowiązanemu ośw. o charakterze prawnokształtującym . Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży, której dotyczy prawo pierwokupu wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie. Wykonanie powoduje, że między upr. a zobowiązanym dochodzi do skutku umowa sprzedaży tej samej treści co umowa zawarta przez zobowiązanego z osoba trzecią, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Odnosi się to w szczególności do zapłaty ceny oraz różnych klauzul dodatkowych, z dwoma zastrzeżeniami:
postanowienia umowy z osoba trzecią mające na celu udaremnienie prawa pierwokupu są względem uprawnionego bezskuteczne.
jeżeli umowa zawarta z osobą trzecią przewiduje świadczenia dodatkowe, których uprawniony do pierwokupu nie mógłby spełnić, może on swe prawo wykonać uiszczając wartość tych świadczeń. Jednakże gdy prawo pierwokupu przysługuje Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego z mocy ustawy, takie świadczenie dodatkowe uważa się za nie zastrzeżone.


(…)

… mogą być zastrzeżone terminy odmienne np. ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera termin 2 miesięcy.
Wykonanie pr.pierw.
Uprawniony wykonuje pr.pierw. składając zobowiązanemu ośw. o charakterze prawnokształtującym. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży, której dotyczy prawo pierwokupu wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie. Wykonanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz