Wykład - prawo pierwokupu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - prawo pierwokupu - strona 1

Fragment notatki:

prawo pierwokupu
Prawo pierwokupu może wynikać z ustawy lub czynności prawnej. Dotyczy ono zarówno rzeczy ruchomych, jak i nieruchomości (w tym przypadku tak prawa własności, jak i użytkowania wieczystego). Zawsze jednak musi to być rzecz oznaczona przynajmniej rodzajowo (np. samochód określonej marki).
Prawem pierwokupu mogą być objęte również: wierzytelności, autorskie prawa majątkowe czy udział w spółce handlowej. Wykonanie prawa pierwokupu zależy w pierwszej kolejności od inicjatywy właściciela rzeczy, który najpierw musi zdecydować się na sprzedaż. Uprawniony do pierwokupu nie może skutecznie domagać się od właściciela przeniesienia na niego własności rzeczy, dopóki sam właściciel nie zechce jej sprzedać.
Realizacja prawa pierwokupu jest możliwa, jeśli właściciel zawrze z osobą trzecią umowę sprzedaży, pod warunkiem że uprawniony do pierwokupu nie wykona swego prawa. W takim przypadku właściciel będzie zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią, a ten będzie mógł, w terminie określonym przepisami prawa lub postanowieniami czynności prawnej, wykonać przysługujące mu prawo
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz