To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZWIĄZEK PRZYCZYNOWY
Nie za każdy skutek osoba będzie odpowiedzialna odszkodowawczo. Art. 361 § 1 kc - zobowiązanie do odszkodowania jest tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Są 2 funkcje związku przyczynowego:
warunkuje odszkodowanie
określa granice odpowiedzialności odszkodowawczej, jeśli o niej można w ogóle mówić.
Np. w sprawach lekarskich:
odpowiedzialność deliktowa szkoda (następstwo, skutek jako normalne następstwo)
przyczyna
działanie zaniechanie
odpowiedzialność kontraktowa szkoda (skutek - jako typowe, normalne następstwo)
niewykonanie wcale lub nienależyte
wykonanie zobowiązania lub szkoda jako skutek nietypowy (nie ma związku przyczynowego i nie ma odpowiedzialności
odszkodowawczej)
lub są typowe i nietypowe (funkcja ograniczająca do odpowiedzialności
za skutki typowe)
Można odpowiadać także za skutki pośrednie (nie tylko za bezpośrednie). Np. skutek bezpośredni powoduje skutki pośrednie (często w sprawach lekarskich). Zasada związku przyczynowego nie ogranicza odpowiedzialności do skutków tylko bezpośrednich. Warunkiem musi być adekwatny związek przyczynowy między działaniem a szkodą (normalne następstwo) i jeśli skutki pośrednie będą normalnym skutkiem skutków bezpośrednich, to będzie ty odpowiedzialność. Ale jeśli łańcuch tego związku będzie przerwany, to odpowiedzialności nie będzie. Na tym polega zasada adekwatnego związku przyczynowego.
Ale od zasad są wyjątki. W tym przypadku są dwa:
odpowiedzialność rozszerzona - art. 422 kc, np. przy formach stadialnych przestępstwa (np. ktoś współdziała w szkodzie albo korzysta z tej szkody - osoby, które odpowiadają karnie, podżegacze i paserzy)
konsumpcja pierwotnej szkody - są dwie następujące po sobie szkody, które się pochłaniają - pomija się zdarzenie, które miało miejsce w międzyczasie i bierze się pod uwagę końcowy skutek.
Czyny niedozwolone
delikty - zawinione zachowanie, gdzie osoba fizyczna własnym działaniem lub zaniechaniem wyrządza komuś szkodę (zasada winy, która ma element obiektywny - bezprawność i element subiektywny - zarzucalność, cechy konkretnego sprawcy; te elementy muszą wystąpić kumulatywnie, inaczej nie ma winy i nie ma odpowiedzialności, ale może być odpowiedzialność winy w nadzorze) - art. 415;
- osoby prawne, sztuczne twory stworzone przez system prawny - podstawa odpowiedzialności to
(…)
….
Odpowiedzialność za tzw cudze czyny
Kto inny jest bezpośrednim sprawcą, a kto inny za szkodę odpowiada. Są tu 3 sytuacje:
odpowiedzialność w ramach winy w nadzorze (art. 427 kc) - jest osoba, której nie można zarzucić winy - małoletnia (do 13 r. ż.), chora psychicznie; są 3 podstawy tej odpowiedzialności:
ustawa (np. odpowiedzialność rodziców na podstawie k.r.o., nauczycieli, pracowników szpitali psychiatrycznych)
umowa - zajęcia pozalekcyjne (umowa o naukę pływania, jazdy konne)
ktoś praktycznie i w sposób stały sprawuje nadzór (np. dzikiem opiekują się dziadkowie).
Można się uniewinnić w drodze eksulpacji - że nie było winy w nadzorze albo wykaże, że nawet przy należytym sprawowaniu nadzoru i tak szkoda by nastąpiła.
wina w wyborze (art. 429) - ktoś zatrudnia np. hydraulika, który zalewa mieszkanie komuś…
… - osoby najbliższe mogą ty wystąpić o te roszczenia, bo one o tych roszczeniach decydują (są tam wskazanie osoby). Chodzi tu np. o zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu temu, kto je poniósł. § 2 - renta w miejsce alimentacji. Jeśli zmarły alimentował lub powinien alimentować, to sprawca daje rentę na czas obowiązku świadczenia tych alimentów. Wygasa obowiązek alimentacyjny, a na jego miejsce wchodzi renta…
… wyższa, wyłączna siła poszkodowanego lub osoby trzeciej, za które nie ponosimy odpowiedzialności (art. 433). Odpowiedzialność ta dotyczy osoby, która faktycznie lokal zajmuje (choćby bezpodstawnie).
Trzeba też odróżnić odpowiedzialność, gdy balkon się zawali lub zawali się budynek (art. 434 kc) - odpowiada ten, kto jest jego samoistnym posiadaczem (włada nim jak właściciel, choćby właścicielem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)