Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym - strona 1

Fragment notatki:

PEŁNOMOCNICTOWO W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
Pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych (wynika zatem z tego, że podobnie jak w cywilnym, pełnomocnikiem może być osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych). Strona udziela pełnomocnictwa na piśmie lub zgłasza je ustnie do protokołu. Pełnomocnik powinien dołączyć do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego pełnomocnictwa, a także innych dokumentów wskazujących ich umocowanie. Organ administracji w razie wątpliwości może zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
W sprawach mniejszej wagi, organ administracji może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony.
Zmiany w k.p.a.
Jeżeli strona ustanowiła kilku pełnomocników, doręcza się pisma tylko jednemu pełnomocnikowi. Strona może wskazać takiego pełnomocnika.
Strona zamieszkała za granicą, lub mająca siedzibę za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w kraju, jest zobowiązana wskazać w kraju pełnomocnika do doręczeń.
W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie, oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.
Pominięcie przez organ administracji pełnomocnika strony jest równoznaczne z pominięciem strony w postępowaniu administracyjnym i uzasadnia wznowienie postępowania na zasadzie art. 145 §1 pkt. 4 k.p.a. Ustanowienie przez stronę pełnomocnika nie oznacza , że wynikające dla niej z przepisów prawa materialnego obowiązki obciążają pełnomocnika. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz