40. Pełnomocnictwo procesowe.
Udzielenie pełnomocnictwa następuje przez jednostronną czynność prawną, jaką jest oświadczenie woli mocodawcy złożone w dowolnej formie.
Instytucja pełnomocnika jest odformalizowana (granice umocowania pełnomocnika do działania za stronę są wyznaczone jedynie zakresem czynności procesowych, które strona musi dopełnić osobiście).
Pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna posiadająca zdolność procesową, musi to być pełna zdolność, pomimo, iż nie jest to wyrażone wprost w przepisach, jest to postulat. Przepisy nie stawiają mu wymagania posiadania kwalifikacji fachowych. Drobny przywilej procesowy przyznaje się adwokatowi, radcy prawnemu i rzecznikowi patentowemu (pełnomocnicy fachowi), którzy sami mogą uwierzytelniać odpis udzielonego im pełnomocnictwa.
Strona udziela pełnomocnictwa na piśmie lub zgłasza je ustnie do protokołu. W sprawach mniejszej wagi domniemywa się udzielenie pełnomocnictwa przez stronę członkom jej najbliższej rodziny lub domownikom, a nie ma wątpliwości, co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony.
Pełnomocnik musi mieć zapewniony czynny udział w postępowaniu tak samo jak strona, albowiem pominiecie go przez organ administracji jest równoznaczne z pominięciem strony i jest podstawą wznowienia postępowania
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)