med. Barbara Stawiarska-Pięta.
Notatka składa się z 12 stron i porusza zagadnienia takie jak: miażdżyca, typy zmian miażdżycowych, patogeneza, patomechanizm, rola lipidów w miażdżycy tętnic, modyfikacje LDL, choroba niedokrwienia serca, choroba wieńcowa, patogeneza choroby wieńcowej, czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca.
W notatce znaleźć można również informacje takie jak: objawy kliniczne, biochemiczne aspekty choroby niedokrwiennej serca, okresy kliniczne choroby niedokrwiennej serca, dusznica piersiowa stabilna, dusznica bolesna niestabilna, zawał serca, nadciśnienie tętnicze.
PATOBIOCHEMIA
Miażdżyca-choroba cywilizacyjna. Przewlekły proces zapalno-immunologiczny ściany naczynia i całego organizmu. Powstaje w wyniku działania:
Niedotlenienia
Wolne rodniki
Zmodyfikowany LDL
Siły ścinające
Zakażenia bakteryjne i wirusowe
Typy zmian miażdżycowych:
I.faza procesu miażdżycowego-są 3 typy( proces odwracalny)
1.Obecnośc komórek piankowatych.
2.Pojawienie się komórek typu mięśni gładkich.
3.Pozakomórkowe złogi lipidów.
Złożone blaszki miażdżycowe powstają z gromadzących się lipoprotein. Charakteryzują się zlewaniem pozakomórkowych złogów cholesterolu, które tworzą tzw. rdzeń lipidowy blaszki miażdzycowej(wypełnia go cholesterol pod postacią częściowo płynnych estrów i kryształów oraz martwicze resztki tkankowe).
Lipidy wypełniające blaszkę miażdżycową pochodzą z martwiczych komórek piankowatych i lipopotein(Lp) surowicy.Rdzeń może być otoczony(otoczka z błony wewnętrznej i jest to 4 typ zmian miażdzycowych),z różnej grubości warstw tkanki łącznej(głównie kolagenu)-typ 5(dzieli się na podtypy):
Typ 5a- widoczny wyraźny rdzeń lipidowy
Typ5b- widoczne zwapnienie
Typ 5c- brak rdzenia, duża ilośc włókien kolagenowych
Otoczka blaszki narażona jest na działanie naprężeń ścinających.Dochodzi do uszkodzenia i pęknięcia otoczki,powstaje blaszka powikłalna-typ 6 zmian miażdzycowych.
Krew wnika do blaszki miażdżycowej,czynnik tkankowy aktywuje ukł. krzepnięcia, zakrzep w obrębie rdzenia lipidowego .Zakrzep może zostac zahamowany, może się rozprzestrzeniac w kierunku światła naczynia.
Kliniczne objawy zakrzepu,które utrudniają przepływ przez tętnicę wieńcową,to ostre zespoły wieńcowe:
zawał serca, niestabilna choroba wieńcowa.
Blaszka rośnie początkowo na zewnątrz od światła tętnicy. Dochodzi do przebudowy ścian tętnic( przerost zdrowej ściany tętnic i wzrost jej średnicy).
Niepohamowany rozrost blaszki miażdżycowej powoduje zwężenie światła tętnicy i ogranicza przepływ wieńcowy. Taka postac procesu miażdżycowego odpowiada za objawy stabilnej choroby wieńcowej.
PATOGENEZA
W błonie wewnętrznej tętnic dochodzi do ogniskowego gromadzenia się lipidów ,włokien kolagenowych, glikozaminoglikanów i złogów Ca. Uszkodzenie sródbłonka tętnic powoduje migrację miocytów z bł. środkowej do bł.wewnętrznej oraz ich proliferację. Proces ten uzależniony jest od wpływu czynnika mitogennego uwalnianego z płytek krwi, od insuliny, od Lp o niskiej gęstości( LDL).
Miocyty syntetyzują włókna tkanki łącznej( kolagen i elastynę) oraz powodują agregację i adhezję płytek krwi.
Czynniki uszkadzające ścianę naczynia mogą być:
(…)
…, na którą mają wpływ czynniki nerwowe i humoralne).
Wśród nich najważniejszy jest układ:
renina - angiotensyna- aldosteron W ścianie tętniczek nerkowych doprowadzających krew do kłębuszka nerkowego znajdują się zgrupowania komórek, wchodzących w skład aparatu przykłębuszkowego, zawierającego ziarnistości wytwarz. enzym proteolityczny: reninę. Komórki aparatu przykłębuszkowego mogą zmieniac swoją czujnośc…
… aldosteronu w korze nadnerczy
Wzrost zawartości Na i wzrost V krążacego osocza przyczynia się do powstawania nadciśnienia ( nadmiar Na uczula jednocześnie ścianę nacz.krwionośnych na kurczące działanie amin katecholowych i angiotensyny)
działa na OUN przez co zwieksza produkcję wazopresyny i pobudza ośrodki pragnienia
sprzyja powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w ścianie tętnic, ↓ ich elastycznośc
hamuje…
…( kolagen i elastynę) oraz powodują agregację i adhezję płytek krwi.
Czynniki uszkadzające ścianę naczynia mogą być:
Hemodynamicznie( ciśnienie tętnicze)
Humoralne (angiotensyna II i aminy katecholowe)
Metaboliczne (hipercholesterolemia, hipoksja, rodniki nadtlenkowe, CO)
Rzadziej przyczyną uszkodzenia są endotoksyny, czynniki immunologiczne lub mechaniczne. Najważniejsze czynniki:
zaburzenia metabolizmu…
… wchłanianie reniny przez nerki.
Nerki wytwarzają subst. ↓ciśnienie krwi:
prostaglandyny, kalikreina nerkowa, adrenomodulina, NO.
W regulacji ciśnienia rolę odgrywają też aminy katecholowe.
Adrenalina i noradrenalina są produkowane w rdzeniu nadnerczy i w zakończeniach pozazwojowych ukł.współczulnego, oddziałują one przez receptor α i β, na serce i nacz,krwionośne.
Pobudzenie receptora α wywołuje skurcz nacz…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)